آشنایی با ترفندهای پایتونی

آشنایی با ترفندهای پایتونی

آشنایی با ترفندهای پایتونی

۵ ترفند بسیار کاربردی در کد نویسی با زبان پایتون که منجر به کوتاه تر شدن کدها و کم شدن تعداد خطوط میشود.


۱. جابه جایی مقدار دو متغییر

برای جابجایی محتوای دو متغییر ما باید متغییر سومی ایجاد کنیم و به کمک آن مقدار (محتوای )‌ دو متغییر رو جابجا کنیم اما در زبان پایتون این کاری به راحتی انجام می شود به تکه کد زیر توجه فرمایید.

۲. مقایسه های زنجیره ای

برای اینکه حداقل دو متغییر را در یک شرط شرکت داده و مقایسه کنیم از عملگر and استفاده می کنیم مثلا اگر من بخواهم کدی بنویسیم که سن افرادی که بین ۱ تا ۱۸ هست را پیدا کرده و مثلا پیغام Young را چاپ کند باید کدی به این شکل بنویسیم

در پایتون علاوه بر استفاده از عملگرهای منطقی برای مقایسه زنجیره ای می توانیم از عملگرهای مقایسه ای نیز استفاده کنیم به تکه کد زیر توجه فرمایید:

۳. عملگر شرطی

در زبانهای مثل C یکی عملگری هست که با علامت ? نمایش داده می شود این عملگر یک دارای یک بخش شرط است اگر شرط درست باشید عبارتی که در سمت چپ خودش هست را اجرا می کند و اگر درست نباشد عبارت سمت راست خود را اجرا می کند. این عملگر در زبان پایتون از علامت ? برای این کار استفاده نمی کنیم به جای آن از if و else به صورت زیر استفاده می کنیم.

بخش [expression] شرطی است که تعریف می کنیم اگر این شرط درست بود عبارتی که در بخش [on_true] نوشتیم اجرا می شود و اگر درست نبود عبارتی که در بخش [on_false] نوشته ایم اجرا می شود به مثال زیر توجه کنید:

در برنامه بالا کدی نوشتیم که اگه نمره (grade) کاربر بزرگتر از ۱۰ بود پیغام قبولی در امتحان و اگر کمتر از ۱۰ بود پیغام مردودی را برای کاربر نمایش دهد.

۴. استفاده از رشته های چند خطی در پایتون

اگر رشته ما یک رشته یا یک متن طولانی باشد می توانیم آن را به صورت چند خطی بنویسیم. در زبان پایتون اگر بخواهیم ادامه یک رشته را در خط بعدی بنویسیم باید از علامت بک اسلش یعنی این علامت \ استفاده کنیم به مثال زیر توجه فرمایید:‌

روش دیگر استفاده از سه کوتیشن “”” برای ایجاد رشته می باشد. توجه کنید اگر در داخل رشته فاصله اینتر یا هر چیزی که ایجاد می کنید در خروجی ظاهر خواهید شد.

در دو روش بالا اگه ما در هر خط کد فاصله ایجاد کنیم در خروجی نیز ظاهر می شود این مشکل با استفاده از روش زیر حل می شود:

در تکه برنامه بالا با استفاده از این مفهوم که دو یا چند رشته اگر در کنار هم قرار گیرند با یکدیگر الحاق می شوند و با یکپارچه کردن این رشته ها با پرانتز توانستیم خروجی مورد نظر اجرا کنیم و فاصله های که بین هر دو رشته ایجاد کردیم در خروجی نادیده گرفته شده اند.

۵. ذخیره سازی عناصر لیست در رشته

می توانیم عناصر یک لیست یا تاپل را با استفاده از مفهوم unpacking به متغییرها نسبت دهیم.

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *