آشنایی با واژه نامه زبان پایتون

تعاریف: اسکریپ، ماژول، پکیج، کتابخانه، اپلیکیشن و فریم ورک در پایتون

آشنایی با واژه نامه زبان پایتون

ما در دنیای پایتون از کلماتی مثل اسکریپ ماژول و پکیج زیاد استفاده می کنیم. فهم درست این واژه ها در زبان برنامه نویسی پایتون کمک می کنه با توسعه دهندگان حرفه ای به یک زبان صحبت کنیم علاوه بر این تقریبا در همه منابع آموزشی پایتون از این واژه ها استفاده می شه پس فهم اونها به ما کمک میکنه از این منابع آموزشی (مثل داکیومنت رسمی پایتون، کتاب، ویدیو و …) به نحو احسن استفاده کنیم.

توجه داشته باشید ممکن است شخص دیگری تعریف دیگری از این واژه ها داشته باشد اما این تعاریف برای واژه های زیر در دنیای پایتون رایج است.

اسکریپت

یک فایل پایتون ممکن است یک اسکریپت باشید، این جمله به این معنی است که این فایل وقتی توسط Python اجرا می شود باید کار مفیدی انجام دهد.

ماژول

یک فایل پایتون ممکن است یک ماژول باشد: به این معنی که این فایل طراحی شده تا به برنامه افزوده شود (توسط دستور import) تا تعاریف مفیدی را فراهم کند. (منظور از تعاریف همون کلاس تابع و … می باشد)

پکیج

پوشه، ماژول های پایتون را پکیج می گویند. یعنی پکیج فقط یه پوشه است که داخلش ماژول های پایتون قرار دارند حالا ممکنه این ماژول ها خودشون در داخل پوشه های دیگه ای دسته بندی شده باشند.

بنا به تعریف سایت رسمی پایتون پکیج ماژولی است که می تواند شامل زیر ماژول ها، یا به صورت بازگشتی زیر پکیج ها (یعنی داخل پکیج، پکیج های دیگری!) باشد. به صورت فنی یک پکیج، ماژول پایتون است که دارای صفت __path__ است.

پکیج معمولی (Regular Package)

پکیج مرسوم، مانند پوشه ای که دارای یک فایل   init__.py__  می باشد.

پکیج فضای نامی (namespaces package)

پکیجی که به عنوان مخزنی برای زیر پکیج ها استفاه می شود را پکیج فضای نامی می گویند. پکیج های فضای نامی هیچ گونه نمای ظاهری ندارند و به صورت خاص شبیه پکیج های معمولی نیسیتند به خاطر اینکه دارای فایل init__.py__ نیستند.

در شکل بالا پکیج Game شامل زیر پکیج های Sound ، Image و Level می باشد. تمامی این پکیج ها چون دارای فایل  init__.py__ هستند پس پیکج های معمولی هستنداگر کل این پکیج ها را در پوشه ایبنام DeltaGame قرار دهیم و برای آن فایل  init__.py__ را پیاده سازی نکنیم DeltaGame یکپکیج فضای نامی میشود.

کتابخانه، اپلیکیشن و فریم ورک

واژه های رایجی مثل کتابخانه، اپلیکیشن یا فریم ورک توسط پایتون به صورت رسمی تعریف نشده اند. اما به صورت غیر رسمی می توان مجموعه ای از ماژول ها یا پکیج ها را به عنوان کتابخانه در نظر گرفت. به عنوان مثال کتابخانه استاندار پایتون که شامل ماژول ها و پکیج های مختلفی است. اپلیکیشن حداقل می تواند یکاسکریپت باشد، یک اپلیکیشن پیچیده می تواند شامل یک اسکریپت به اضافه چندین ماژول یا پکیج باشد.یک فریم ورک یک اپلیکشن پایتون است که ما می توانیم پکیج ها و مدلهای شخصی خودمون رو داخل اون تعریف و استفاه کنیم. (مثلا در فریم ورک جنگو ما در واقع یه سری اپلیکشن های آماده جنگو رو شخصی سازی می کنیم و می تونیم یه سری اپلیکشن جدید نیز ایجاد کنیم). یک فریم ورک می تواند علاوه بر فایل های پایتون دارای فایل های مختلفی باشد. مثلا یک فریم ورک وب علاوه بر فایل های پایتون می تواند دارای فایل های HTML یا CSS باشد یا یک فریم ورک GUI می تواند شامل فایل های Images  یا  Fonts باشد.

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *