++C یک زبان برنامه‌نویسی رایانه‌ای

++C یک زبان برنامه‌نویسی رایانه‌ای همه‌منظوره، همگردان، سطح میانی، شیءگرا و چندرگه (که از برنامه‌نویسی رویه‌ای، تجرید داده‌ها و برنامه‌نویسی شیءگرا پشتیبانی می‌کند)، عمومی و با قابلیت‌های سطح بالا و سطح پایین می‌باشد. این زبان دارای قابلیت‌های انواع داده ایستا، نوشتار آزاد، چندمدلی، معمولاً زبان ترجمه شده با پشتیبانی از برنامه‌نویسی ساخت‌یافته، برنامه‌نویسی شیءگرا، برنامه‌نویسی جنریک است.عمومیت زبان C++ در میان زبان های برنامه نویسی بسیار بالا است و می تواند به عنوان اولین زبان نیز یاد گرفته شود و به پیش نیاز دیگر احتیاج نباشد. برنامه نویسی به زبان C++ نسبت به Cدارای قدرت بیشتری است. کارهایی می توان انجام داد که در C برای انجام آنها (در صورت امکان) زحمت بیشتری نیاز است. زبان C++ در دو قسمت آموزش داده می شود. در قسمت اول (همین مجموعه) دستورات و ساختمان داده ها معرفی می شود و در قسمت دوم مفاهیم شی گرایی آموزش داده خواهد شد.در یادگیری برنامه نویسی داشتن علاقه به آن بسیار مهم است، زیرا با توجه به پیشرفت روز افزون علم رایانه و تغییراتی که در زمینه‌های مختلف آن به وجود می‌آید، باید به دنبال یادگیری روش های مختلف و جدید باشید و این کار بدون وجود علاقه امکان پذیر نیست؛ همچنین ما در این آموزش شرایطی را در نظر گرفته‌ایم که خواننده هیچ گونه آشنایی و پیش زمینه ای درباره برنامه نویسی ندارد، به همین دلیل سعی کرده‌ایم تا به صورت ساده به بیان مفاهیم آن بپردازیم.

توانایی های فراگیران در پایان دوره:

 • مهارت در برنامه نویسی به زبان  C++
 • کاربرد اصو شیء گرایی در در برنامه نویسی به زبان

سرفصل و ریزمحتوا :

معرفی  c++

برنامه نویسی ساخت یافته و شئ گرا

تابع– آرگومان توابع

متغیر ها

اشاره گرها و عملگرها

دستورات کنترلی

Prototype

فراخوانی از طریق مقدار

آرایه ای از ساختارها

پروژه

زبان برنامه نویسی C++ 

زبانی شی محور و کلی است و در واقع بسط زبان برنامه نویسی  c محسوب می شود. بنابراین، میتوان c++  را به شیوه c یا شیوه شی محور ،کد بندی کرد. در شرایط خاص، کد بندی  به هر دو روش امکانپذیر است و این زبان برنامه نویسی،  نمونه کامل و موثری از یک زبان ترکیبی است. این زبان برنامه نویسی، به نوعی زبان سطح متوسط محسوب می شود زیرا ویژ گی های زبان سطح پایین و بالا را در بر می گیرد. از آنجایی که زبان برنامه نویسی c++ هم خصوصیات زبان  c و مفهوم جانبی زبان های  مختلف را داشت، در ابتدا  c چند زبانه  (c with classes)   نامیده میشد. این نرم افزار ، یکی از زبان های مشهور مورد استفاده در نرم افزارهای سیستمی، درایورها و اپلیکیشن های کلاینت- سرور است

تفاوت های زبان برنامه نویسی c++  با  c

ابتدا یاد آوری می کنیم که زبان برنامه نویسی c++  ، حالت توسعه یافته زبان  c  است. تفاوت های این دو زبان عبارتند از :

 • زبان برنامه نویسی c++  قابلیت استفاده مجدد از کد را دارد
 • زبان برنامه نویسی c++  قابلیت چند وجهی دارد در صورتی که c فاقد این قابلیت است
 • در برنامه نویسی c++  ، طراحی برنامه به صورت پایین به بالاست
 • در زبان برنامه نویسی c++  ، متصل کردن و ارتباط داده ها با استفاده از objects  به راحتی انجام می شود
 • مدیریت خطا در c بسیار سخت تر از c++  است
 • در c++، توابع مجازی معرفی شدند اما در c ، چنین چیزی وجود ندارد

کاربرد های زبان برنامه نویسی  c++

به طور معمول، اکثر نرم افزارها و برنامه هایی که در زندگی مدرن امروزی استفاه می شوند، توسط زبان های برنامه نویسی مادر و اصلی تهیه شده اند. زبان برنامه نویسی c++ نیز از جمله زبان های مادری است که در انواع صنایع از قبیل صنعت خودرو سازی ، صنعت فضایی ، سیستم های معماری و بانکی ، تجهیزات مدرن و سخت افزار های رباتیک ، سیستم های کامپیوتری و یا کنسول های بازی ، سیستم های خانگی ، رباتیک و هوش مصنوعی ، تجهیزات مجهز به انواع حسگر ها و هوش مصنوعی در علم پزشکی ، نرم افزار های مهندسی و همچنین سیستم های عامل و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد. علاوه بر این ، از این زبان برنامه نویسی برای نوشتن سیستم عامل استفاده می شود زیرا قابلیت هایی مانند عملکرد بالا، زبان پایه بودن ، عدم وابستگی ، ارتباط با دیگر سخت افزارها و مدیریت هوشمندانه را دارد.

آموزش زبان برنامه نویسی c++

مدتهای مدیدی است که زبان برنامه نویس c++ ، به عنوان زبان پایه شناخته شده است؛ از همین جهت، یکی از دروس اصلی و پایه برنامه نویسی در همه مقاطع دانشگاهی محسوب می شود. این زبان برنامه نویسی، نسبت به زبان های دیگر عمومیت بیشتری دارد و به پیش نیاز دیگری احتیاج ندارد. آموزش زبان برنامه نویسی c++ ،گسترده بوده و قدرت بیشتری دارد و آموزش آن نیز  شامل دو قسمت دستورات و ساختمان داده ها و مفاهیم شی گرایی می شود. این آموزش، برای دانشجویان رشته های فنی و مهندسی و علاقمندان به زبان های برنامه نویسی طراحی شده است.  در همین راستا، مرکز آموزش مجازی پارس نیز دوره زبان برنامه نویسی c++  را برای همه علاقمندان به این زبان برنامه نویسی ارائه کرده تا بتوانند مطالب جدیدی آموخته و دیدگاه وسیع تری نسبت به این زبان برنامه نویسی پیدا کنند.

پیش نیاز های زبان برنامه نویسی c++

اگر چه یادگیری زبان برنامه نویسی c++ ، به پیش نیاز دیگری احتیاج ندارد اما باید تا حدودی نسبت به این زبان برنامه نویسی شناخت پیدا کنیم تا بتوانیم فعالیت های مورد نظر را به راحتی با آن انجام دهیم. مقدمات و پیش نیاز های زبان برنامه نویسی c++ عبارتند از :

داده یا متغیر: معمولا برای حفظ اطلاعات یا ورودی و خروجی مان ، باید از متغیر هایی استفاده کنیم که امکان نام گذاری نیز دارند ( اسم متغیر نباید با عدد شروع شود). متغیرها به سه دسته متغیرها ی صحیح، اعشاری و کاراکتری تقسیم بندی می شوند.

مقدار اولیه : باید برای متغیرهایی که ذکر شد، مقدار مشخصی تعیین کنیم.

مقادیر ثابت : باید برای متغیر ها، مقادیر ثابتی در نظر گرفت.

عملگرهای محاسباتی: به کلیه نماد هایی گفته می شود که برای عملیات های محاسبه استفاده می شوند ( – برای تفریق کردن).

عملگرهای رابطه ای : همان عملگر های بزرگتر و کوچکتر هستند .

تقدم عملگرها : زمانی که از چند عملگر در یک خط استفاه می کنیم، در واقع یک عبارت درست کرده ایم. معمولا در یک عبارت، قسمت های مهم را، داخل پرانتز می گذارند.

کتاب آموزش زبان برنامه نویسی c++

تنوع و گسترده گی تکنولوژی موجب شده تا علم برنامه نویسی ، به علم پیچیده ای تبدیل شده و شاخه های بسیاری داشته باشد. به همین منظور، افراد متخصص این زمینه سعی کرده اند تا دانسته ها و آموخته هایشان را در قالب کتاب در اختیار علاقمندان بگذارند تا آنها نیز از این زبان های برنامه نویسی برای نیل به اهداف مختلف شان استفاده کنند. از آنجایی که زبان برنامه نویسی c++، زبان پایه و مهمی است، کتابهای زیادی در زمینه تالیف شده که شامل کتاب های برنامه نویسی شی گرا به زبان c++ ، برنامه نویسی مقدماتی به زبان c++ ، کتاب مرجع کوچک کلاس برنامه نویسی c++ ، برنامه نویسی به زبان  c++  برای دانشجویان الکترونیک و سخت افزار  و مبانی کامپیوتر و برنامه نویسی به زبان c++ هستند.

شخصیت مناسب برنامه نویس های  کامپیوتر

INTJ : این تیپ شخصیتی ، میتواند سیستم های پیچیده را درک کرده و با استفاده از خلاقیت خود، سیستم های جدیدی بسازد.

INYP : این تیپ شخصیتی ، میتواند مسائل مختلف را تحلیل کرده ، راه حل های خلاقانه ارائه دهد و به انجام کارهای پیچیده علاقمند است.

ISTJ : این تیپ شخصیتی ، دارای دقت زیاد و مهارت های فنی خوبی بوده و از انجام کارهایی که به تمرکز بالایی نیاز دارند ، لذت می برد.

ISTP : این تیپ شخصیتی ، به تکنولوژی و پیچیدگی علاقمند بوده ، میتواند مسائل را به لحاظ منطقی تحلیل کرده و به جزیئات توجه زیادی دارد.

چرا ++C؟

زبان برنامه‌نویسی ++C به عنوان یک زبان قدرتمند و معروف شناخته شده است. این زبان شما را قادر می‌سازد تا روی نحوه استفاده از منابع کامپیوتر کنترل کامل داشته باشید. سرعت و بهینگی این زبان باعث شده است تا از آن در نوشتن و گسترش بازی‌ها، موتورهای بازی و اپلیکیشن‌های دسکتاپ بسیاری استفاده شود.

قدرت بزرگ این زبان در نحوه مقیاس پذیری آن می‌باشد و اپلیکیشن‌هایی که استفاده زیادی از منابع دارند با آن نوشته می‌شوند. مثلا اپلیکیشن‌های گرافیکی منابع زیادی را استفاده می‌کند و به همین خاطر هست که بیشتر بازی‌های سه‌بعدی جذاب با این زبان نوشته شده‌اند.
همانطور که می‌دانید در یک زبان برنامه‌نویسی، اندازه جامعه یا تعداد برنامه‌نویسان آن زبان مهم است. زبان ++C بیشترین نرخ پاسخ در سایت StackOverflow را دارد و این خود نشان‌دهنده تعداد زیاد برنامه‌نویسان این زبان می‌باشد.
این زبان در بازار کار هم خواهان زیادی دارد. اگر می‌خواهید بازی بنویسید به احتمال زیاد مجبور به فراگیری این زبان خواهید شد. برای گسترش اپلیکیشن‌های دسکتاپ به صورت بهینه، به ++C نیاز دارید. حتی کمپانی‌های بزرگی مانند facebook هم برای بهینه کردن اپلیکیشن‌هایشان به برنامه‌نویس ++c نیاز دارند.
در نهایت با رشد واقعیت مجازی (virtual reality)، برای نوشتن اپلیکیشن‌های شگفت‌انگیز بصری در این حوزه، برنامه‌نویسان این زبان بیش از پیش در بازار کار شانس و اقبال دارند و از این لحاظ زبان ++C آینده بسیار درخشانی دارد.

دوره ++C  پلاس:

آز آنجایی که یادگیری صحیح این زبان بسیار ارزشمند و کمک کننده می‌باشد، در این دوره سعی شده است تا خود زبان ++C و اصول برنامه‌نویسی به صورت کاملا مفهومی آموزش داده شود. تا علاوه بر فراگیری این زبان، فراگیری صحیح و پایه‌ای برنامه‌نویسی را نیز داشته باشیم.
در ارائه مطالب سعی شده است تا ترتیب مناسبی از مفاهیم در جای مناسب به دانشجویان منتقل شود تا ضمن یادگیری هر موضوع، نیاز و لزوم آن مبحث نسبت به مباحث پیشین کاملا درک شود. تمام مطالب با مثال و توضیح کاربردشان مطرح می‌شوند و تلاش شده است تا سیر کلی آموزش به صورت تعاملی باشد و با درگیر نگاه داشتن دانشجو بیشترین یادگیری حاصل شود.
در این دوره دستورات زبان ++C را به صورت کاملا مفهومی فرا خواهید گرفت. همچنین مباحث پیشرفته برنامه‌نویسی مانند مفهوم شئ‌گرایی (Object Oriented Programming)، ارث‌بری (Inheritance) یا حتی چندریختی (Polymorphism) را به صورت کامل آموزش خواهید دید. علاوه بر آن با برخی کتابخانه‌های استاندارد زبان ++C نیز آشنا خواهیم شد.
در تمام طول دوره و برای هر مبحث، کوئیز و چالش برنامه‌نویسی و پروژه‌های مختلفی وجود دارند که در مجموع به تعداد ۳۸ کوئیز، ۱۹ چالش برنامه‌نویسی و ۳ پروژه برای این دوره طراحی شده اند.

طول دوره:

برای گذراندن و تکمیل دوره حدود ۱۰۰ ساعت آموزشی (۷ ساعت در هفته) زمان نیاز است، از این رو پس از ثبت نام، درس به مدت ۱۴ هفته به طور کامل در دسترس شما قرار خواهد داشت و پس از این مدت تنها به ویدئوها دسترسی خواهید داشت و پروژه‌ها تصحیح نخواهند شد. البته در صورت تمایل به تصحیح پروژه‌ها و دریافت گواهی نامه پس از این ۱۴ هفته می توانید دوره را به صورت ماهانه تمدید نمایید.

پیشنیاز دوره:
برای این دوره پیشنیاز خاصی وجود ندارد جز علاقه به برنامه‌نویسی و پشتکار.

شاید بهترین راه برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی، نوشتن یک برنامه ابتدایی و ساده در محیط یک نرم افزار برای آشنایی با ساختار آن زبان باشد.

در آغاز عکسی از برنامه Borland C++ را نشان می دهم تا با محیط نرم افزار C++ آشنا شوید . هرچند نرم افزارهای دیگه هم در این خصوص وجود دارند مانند Visual C++ یا Turbo C++ .

برنامه ای را که در بالا می بینید سورس کد اولین برنامه ما و همچنین ابتدایی ترین ساختار برنامه C++ می باشد. قبل از هر چیز به بررسی سطحی و آشنایی اولیه با خطوط برنامه Hello world! می پردازیم :

// my first program in c++

این یک خط Comment یا توضیحات می باشد. در برنامه نویسی، توضیحات خطوطی هستند که کامپایل نمی شوند و فقط برای خوانایی برنامه بکار برده می شوند. در برنامه های بزرگتر و با زیاد شدن خطوط برنامه، توضیحات به فهم راحتتر برنامه برای برنامه نویس و دیگر کسانی که کد را مورد بررسی قرار می دهند کمک شایانی می نماید.

برای بوجود آوردن توضیحات در برنامه C++ از دو الگو می توان استفاده نمود :

  • اگر بخواهیم توضیحات را در یک خط قرار دهیم از علامت // قبل از توضیحات استفاده می کنیم. در مثال قبل ما از این الگو بهره بردیم.
  • در صورت زیاد بودن توضیحات واشغال چند سطر از برنامه توسط آن از علامت /* */ استفاده کرده و توضیحات را در بین آن قرار می دهیم.

در C++ خطوطی که با علامت # شروع شده و در بالای برنامه قرار می گیرند خطوط فرمان به پردازشگر می باشند که در اصطلاح فایل سرآیند نامیده می شوند.

#include <iostream.h>

از فایلهای سرآیند بعنوان کتابخانه های C++ یاد می کنند که از قبل نوشته شده اند و ما برای استفاده از برخی از توابع و روالها از آنها استفاده می کنیم . کامپایلر فقط کلمات کلیدی را می شناسد و همانطور که گفته شد برای استفاده از یک سری دستورات و توابع مانند دستورات ورودی و خروجی و … باید از این فایلهای سرآیند استفاده نماییم و اگر استفاده نکنیم امکان برنامه نویسی بوجود نخواهد آمد که به تفصیل در آینده در مورد این فایلها و مورد استفادشان صحبت خواهیم کرد . این نکته را هم خاطر نشان می کنم که پسوند این فایلها h می باشد. در انتهای این فصل هم توضیحات تکمیلتری در این مورد آورده شده است .

int main()

این خط تعریفی برای تابع اصلی برنامه می باشد. در واقع برنامه با کامپایل از این نقطه شروع و پردازش می شود. هر برنامه C++ باید دارای تابع main()باشد. در این تابع است که بلوکها و خطوط برنامه نوشته میشود. باید گفته شود هرچند خطوطی بالاتر از تابع اصلی نوشته شده اما بخاطر داشته باشید که برنامه از این نقطه شروع خواهد شد. عبارت int به معنی integer یا اعداد یک کلمه کلیدی می باشد و برای تعریف متغیرهای از نوع صحیح بکار می رود که در ادامه آموزش برنامه نویسی بطور مفصل مورد بررسی قرار می گیرد. Main نامی برای تابع اصلی است که تغییر نمی کند و () علامتی است که در ادامه هر تابعی قرار می گیرد که توابع نیز مفصلا در ادامه مورد بحث قرار می گیرند و اطلاعات فوق جنبه آشنایی با آنها را دارد.

}

آکولاد باز در واقع شروع یک بلوک از دستورات را تعریف می کند که در این برنامه بدنه تابع اصلی (main) را در بر می گیرد و با علامت

{

یا آکولاد بسته پایان بلوک را تعیین می کنیم.

cout << “Hello world” ;

تابع cout >> در تابع سرآیند iostream در زبان C++ قرار دارد و موجب ارسال اطلاعات به خروجی و چاپ و نمایش آن بر روی مانیتور کاربر می شود. با نوشتن این دستور عبارت Hello world! برروی صفحه نمایش پس از کامپایل بدون خطای برنامه به نمایش در می آید. از علامت ” ” برای متغیرهای رشته ای که در اصطلاح string گفته می شوند استفاده می شود. از علامت ; نیز در انتهای هر دستور در C++ استفاده می گردد تا بوسیله آن پایان آن دستور را به پردازشگر اعلام نمود.

return ۰ ;

این عبارت مقدرا صفر را به تابع در برگیرنده خود که در این مثال تابع اصلی است برمی گرداند که این مورد در مبحث توابع و انواع بازگشتی آن توضیح داده خواهد شد.

namespace

باید بگم که فضاهای نام هم در ساختار C++ نقش اساسی دارند. این فضاها مجموعه دیگری از کتابخانه های C++ می باشند که در استفاده از بعضی عناصر مانند رشته ها و … کمک شایانی به کاربران می کنند.

فضا های نام با استفاده از الگوی زیر قابل استفاده اند و بعد از فایلهای کتابخانه ای include در برنامه قرار می گیرند که در بخش انواع یک نمونه از اونا رو استفاده مکنیم.

کد بالا را میشود به شکل دیگری هم نوشت که در اینصورت عبارت <iostream>به <iostream.h>تغییر می کنه و using حذف شده و بجاش از عبارت<string>استفاده می کنیم به صورت زیر :

 ذکر این مطلب لازم است که متاسفانه فایل سرآیند string در محیط Borland C++ کار نمی کند .

برخی از ویژگیهای زبان C++ :

 • انعطاف پذیری و غنای بالا
 • زبان برنامه نویسی سیستم است و با آن می توان برنامه های سیستمی را نوشت، بدین معنی که مستقیما می تواند با سخت افزار و نرم افزار ارتباط برقرار نماید.
 • زبان شی گراست
 • Case sevsitive است ، یعنی نسبت به کوچکی و بزرگی حروف حساس بوده وبین این دو تمایز قائل است. توصیه می شود که برنامه ها را با حروف کوچک بنویسید. While برابر نیست با WHILE

برخی از ویژگیهای دستورات C++

 • هر دستور باید به ; ختم شود.
 • حداکثر طول یک دستور،۲۵۵ کاراکتر است.
 • هر دستور می تواند در یک و یا چند سطر نوشته شود.
 • در هر سطر می توان چندین دستور را نوشت.( این کار توصیه نمی شود. )
 • توضیحات می توانند بین */ و /* در چندین سطر و یا بعد از // و در فقط یک سطر نوشته شوند.

کلمات کلیدی در C++

 

این کلمات، کلمات کلیدی هستند و کامپایلر فقط این کلمات را می شناسد و هرآنچه غیر از کلمات کلیدی در برنامه C++ نوشته شود باید برای کامپایلر درست تعریف شود. در این بین توابعی برای گرفتن اطلاعات و یا چاپ اطلاعات و چیزهای دیگری وجود دارد که برای استفاده از آنها باید از فایل سرآیند مربوطه استفاده نماییم که از قبل نوشته شده اند مثل توابع cin, cout که توابع ورودی خروجی هستند که در فایل سرآیند iostream وجودارند و همچنین تابع getch که برای زدن یک کلید از صفحه کلید است و در فایل سرآیند conio قرار دارد .

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *