آموزش ساده Django

آموزش ساده Django

Django چیست؟

Django یک فریم ورک توسعه وب متن باز می باشد که به افتخار یکی از بزرگترین موزیسین های قرن ۲۱ – Django Reinhrdt نام گذاری شده است. اساس Django یک قانون ساده است -Don’t Repeat Yourself یا خودت را تکرار نکن – این قانون تماما در رابطه با عدم تکرار کدها و ساده بودن انها است که آن را برای خوانده شدن راحت تر می نماید.


توسعه شبکه، به معنای واقعی، تمرین توسعه و رسیدگی به صفحات web و برنامه های شبکه ای است.

چه چیزی این framework را این قدر فوق العاده میکند؟ چرا مردم آن را استفاده میکنند؟ یکی از ویژگی های بارز Django ساخته شدن آن بر پایه Python است، که زبان برنامه نویسی فوق العاده دینامیک و پویایی است. با توجه به این نکته، Django یک کدنویسی با کیفیت که وجه مهمی از این framework می باشد را ارائه میدهد. Django ویژگی های جذاب دیگری همچون یک مدیریت تعمالی خودکار یا نقش نگاری ارتباطی اشیاء (ORM).


چرا باید Django را انتخاب کنیم؟

در ادامه به برخی از ویژگی هایی که این فریم ورک را به یک توسعه دهنده شبکه محبوب تبدیل می کند میپردازیم:
سرعت: Django توسعه سریع به وسیله یک طراحی ساده فراهم می سازد. Djano به طور غیرقابل وصفی سریع، رایگان است و با توجه به متن باز بودن میتواند به توسعه دهندگان در کامل نمودن برنامه هایشان به سرعت هرچه تمام تر کمک نماید. Django بسیاری از مشکلات توسعه وب را در چشم به هم زدنی بدون کوچکترین زحمتی برطرف میکند. ایده بازاستفاده از کد ها برای هر توسعه دهنده وبی بسیار حیاتی است.

 پکیج ها و بسته های بی شمار:

دسته اجزا و کتابخانه های ارائه شده توسط Django در بالابردن سرعت تمام فرایند توسعه شبکه کمک میکند. به این معنی که نیازی به دانلود و نصب جداگانه کتابخانه ها و بسته نیست و Django تمام انچه را که برای توسعه وب نیاز است در خود دارد. از دیگر بسته هایی که Django در خود دارد میتوان به : User Authentication, Site Maps and Content Administration و موارد  بسیار دیگری اشاره نمود.

امنیت:

Django بر اساس پایتون ساخته شده است، که به همین دلیل با جامعه فعال Python web community بسیار در ارتباط است. این موضوع به توسعه دهندگان کمک میکند تا از بسیاری از اشتباهات ساده امنیتی مانند: cross-site scripting, SQL injection, clickjacking and CSRF پرهیز کنند. Django هم چنین یک سیستم مدیریت کاربر که امکان مدیریت بهتر کاربران را میدهد، را ارائه میکند.

مقیاس پذیری:

با توجه به نحوه رشد تکنولوژی، نوشتن کدهای مقیاس پذیر و اجرا نمودن آنها بسیار حائز اهمیت است. کدهای Django بسیار مقیاس پذیر هستند. بسیار از سایت های با ارزش  همچون Instagram از Django برای فعالیت های Back-end خود استفاده میکنند. Django یک فریم ورک مناسب برای رشد وبسایت شما و افزودن قابلیت های دیگر به آن، ارائه میکند.

کارآیی:

Djangoتوانایی ساخت هر جیزی را دارا است – از مدیریت محتوای سیستم تا پلیتفرم های محاسبات مهندسی شبکه های مجازی. بنابراین Django در تمام زمینه ها کارایی دارد.


معماری Django:

جنگو از معماری MVC-MVT پیروی می نماید.

MVC کوتاه شده عبارت Model View Controller است.

MVC برای توسعه وب جایی که کد به بخش های متنوع تقسیم میشود استفاده میشود. در اینجا ( عکس بالا) ما سه بخش داریم:

 1. Model: در واقع این بخش، back-end می باشد. محلی که پایگاه داده تعریف میگردد. Model برای مرتب سازی و نگاهداری داده ها می باشد.

 2. Views: این بخش کاملا در ارتباط با ارائه می باشد، هرآنچه که کاربر میتواند ببیند به عنوان View خوانده شده و هیچ گونه آگاهی نسبت به Back-end وجود ندارد. در قالب های تعریف شده Django، Views به فرمت html هستند.

 3. Controller: می توان این بخش را به عنوان حلقه ارتباطی دانست. در واقع یک منطق تجاری است که میان Model و View تعامل ایجاد می کند.

MVT کوتاه شده عبارت Model View Template است. 

در MVT، هر رابط کاربری یک قالب از پیش تعریف شده دارد. برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید: تصور کنید میخواهید چندین فرم استاتیک HTML مانند Greetings user1, Greetings user2 و …. را ایجاد نمائید. با قالب، شما تنها یک فایل که hello را همراه با نام متغیر چاپ میکند، خواهید داشت. حال این متغیر به وسیله کمی منطق جایگزین خواهد شد. این زیبایی قالب است، باز استفاده کدها به نهایت کارایی خود در این بخش رسیده اند.

در مورد MVT، Django دارای یک ویژگی درونی است که مسئولیت بخش Controller را برعهده دارد.

حال که با درک معماری و ساختار Django آشنا شدیم، به نحوه عملکرد آن خواهیم پرداخت.

در تصویر بالا، قالب در واقع بخش Front-end است که با View و Model به عنوان back-end در تعامل است. سپس View به Model و قالب ها دست می یابد و آن را  بر روی یک URL می انگارد. پس از آن، Django نقش یک Controller را ایفا کرده و آن را به کاربر نمایش خواهد داد.


نصب Django

همانطور که پیشتر اشاره شد، Django فریم ورکی از Python است. برای نصب Python بر روی سیستم خود به آدرس: https://www.python.org/downloads/ بروید.

برای نصب Django، باید مفهوم pip را بدانیم که یک package manager برای Python است و نصب و لغو نصب کلیه پکیج های Python ( همچنین Django) را بسیار ساده تر خواهد نمود. برای سادگی، از pip استفاده خواهیم نمود تا package های Python را نصب کنیم.

Install virtualenv and virtualenvwrapper

virtualenv and virtualenvwrapper  are packages that provide a dedicated environment for all Django project you create. This is not mandatory but considered as a best practice and will save you time in the future. Simply type:

pip install virtualenvwrapper-win

حال شما به روش زیر میتوانید یک محیط مجازی برای تمام پروژه های خود ایجاد نمائید:

mkvirtualenv project1

کافی است در خط فرمان، دستور زیر را اجرا نمائید سپس Django به صورت کاملا کارآمد با استفاده از دستورات pip درون VM شما نصب می شود. اطمینان حاصل نمائید VM فعال است.

pip install django

این فرمان، تمام آخرین ورژن بسته های Django را دانلود و نصب مینماید.


اولین برنامه شبکه خود در Django

ابتدا نیاز است که یک پروژه ساخته شود. به آدرسی که میخواهید پروژه شما در آن ساخته شود رفته و دستورات زیر را وارد نمائید:

django-admin startproject myproject

پروژه شما ساخته شده است! حال مسیرهایی که یافته اید را بررسی خواهیم کرد:

manage.py – که یک ابزار خط دستور است و اجازه تعامل با این پروژه را به روش های مختلف میدهد.

urls.py – که controller اصلی است و عمل mapping را برروی سایت شما انجام میدهد.

init.py – به پایتون اعلام میکند که با این پروژه باید شبیه به یک بسته پایتونی برخورد شود.

myproject/ – در واثع بسته اصلی پایتون برای پروژه شما است. از این میتوان برای انتقال هرآنچه که شما برای ساخت برنامه خود نیاز دارید استفاده نمود.

wsgi.py – به عنوان یک نقطه ورودی برای WSGI متناسب یا سرورهای شبکه شناخته میشود.

setting.py – فایلی است برای مدیریت کلیه تنظیمات پروژه شما.

توجه داشته باشید که برای ساخت پروژه خود، تطمینان حاصل کنید که در آدرس یکسان با manage.py قرار دارید و سپس دستور زیر را تایپ نمائید:

python manage.py startapp webapp

حال اگر به مسیر ‘webapp’ نگاه کنیم، چند مورد اضافه نسبت به project1 اصلی خواهیم یافت. که شامل model test، که به پایگاه داده back-end شما مربوط است، خواهد بود.

نکته بعدی در آموزش Django، نیاز به انتقال برنامه هایتان به داخل تنظیمات پروژه اتان به صورت دستی است. به همین منظور، myproject/settings.py خود را باز نموده و برنامه خود را اضافه نمائید.

INSTALLED_APPS = (

    ‘webapp’,

    ‘django.contrib.admin’,

    ‘django.contrib.auth’,

    ‘django.contrib.contenttypes’,

    ‘django.contrib.sessions’,

    ‘django.contrib.messages’,

    ‘django.contrib.staticfiles’,


پس از نصب برنامه، ما نیاز داریم که یک view ایجاد نمائیم. webapp/views.py خود را باز نموده و دستور زیر را در آن قرار دهید:

from django.http import HttpResponse

def index(request):

    return HttpResponse(“<H2>HEY! Welcome to Dabirbartar! </H2>”)

در کد بالا، من یک view ایجاد نموده ام که که پاسخ http را باز میگرداند. حال ما نیاز داریم تا این view را به یک url تخصیص دهیم. ما نیازمند یک URLconf در برنامه های خود نیاز داریم. بنابراین، آن را درون webapp خود ایجاد میکنیم. در webapp/urls.py کدهای زیر را اضافه مینمائیم:

from django.conf.urls import url

from . import views

urlpatterns = [

url(r’^$’, views.index, name=’index’),

در کد بالا، من یک view که فهرست (در فایل views.py تعریف شده است) را باز میگرداند، را ارجاع داده ام. الگوی url به شکل معمول خود است که ^ به معنای شروع رشته و $ برای پایان آن است.

قدم بعدی ارجاع دادن ریشه URLconf در ماژول webapp.urls است. خطوط کد زیر را در فایل myproject/urls.py بنویسید:

from django.conf.urls import include, url

from django.contrib import admin

urlpatterns = [

    url(r’^admin/’, include(admin.site.urls)),

    url(r’^webapp/’, include(‘webapp.urls’)),

]

در کد بالا، من webapp و webapp.urls خود را اضافه نموده ام. حال فراموش نکنید که که Django.conf.urls.include را انتقال داده و یک include() در لیست urlpatterns قرار دهید. تابع include() به سایر URLconfs اجازه ارجاع میدهد.


کدنویسی کافی است! سرور را روشن نموده و ببینیم جه روی میدهد. برای روشن نمودن سرور، دستور زیر را تایپ نمائید:

python manage.py startapp webapp

پس از اجرا نمودن سرور، به http://localhost:8000/webapp/ در مرورگر خود بروید، باید عبارت  “HEY! Welcome to Dabirbartar!” را مشاهده نمائید که در فهرست view خود تعریف نموده اید.


برای آموزش بیشتر میتوانید در کلاس های آموزش Django آکادمی متلب و پایتون دبیر برتر ثبت نام نمائید.

دوره ۳۰ ساعته آموزش django در پایتون

۴۵۰,۰۰۰ تومان

دوره ۳۰ ساعته آموزش django در پایتون
مناسب برای تمامی افراد علاقه مند به طراحی سایت
(بدون نیاز به پیشنیاز)
آموزش Upload نمودن سایت برروی انواع سرور
آشنایی با url ها و مسیریابی
تست نویسی
نوشتن وب سرویس ها
و …

 • توضیحات
 • اهداف و پیش نیاز دوره
 • نظرات (۱)

توضیحات

دوره ۳۰ ساعته آموزش django در پایتون و آشنایی با آن

جنگو (Django) یک فریم ورک سطح بالا، رایگان و Open Source برای ساخت Web Application ها می باشد که در پایتون نوشته شده است. با استفاده از فریم‌ ورک جنگو می توانید وب اپلیکیشن های خود را آسان و سریع تر توسعه دهید. هدف از ساخت این فریم ورک اتصال اجزای مشابه سایت است که به دیتابیس نیاز دارند مانند: ثبت نام، ورود و خروج از سیستم، پنل مدیریت، فرم ها، آپلود فایل ها و غیره. با استفاده از فریم‌ورک جنگو نیازی به نوشتن کد های اضافی ندارید. فریم‌ورک جنگو بسیاری از ویژگی های پایتون را به ارث برده است. این فریم‌ورک قادر به ساخت وب سایت های پیچیده و حرفه ای در سریع ترین زمان و با امنیت بالا می باشد. فریم‌ورک جنگو از ساختار Model-View-Controller تبعیت می کند به همین دلیل کد های مربوط به بخش های کنترلی(Controller)، بخش داده ها(Model) و بخش مربوط به رابط کاربری(View) از هم جدا هستند دوره ۳۰ ساعته آموزش django در پایتون، پروژه محور بوده و برای کسانی که تاکنون طراحی وب نکرده اند نیز مناسب است. زیرا مسیری در نظر گرفته شده است تا شما بتوانید جایگاه خود را بشناسید و حتما نیازی نیست تا آگاهی از بخش طراحی سایت (Front ) داشته باشید. تمامی نکاتی که از Front باید بدانید نیز گفته شده است. در دوره ۳۰ ساعته آموزش django در پایتون کار با این فریم‌ورک را از ابتدا تا مرز Junior شدن می آموزید. همچنین شما به راحتی می توانید مسیر خود را در آینده پیدا کنید و در تیم های استارت آپی شروع به کسب درآمد نمایید.

هدف از این دوره این است که شما بتوانید جایگاه خود را بشناسید. در دوره آموزش جنگو کار با این فریم‌ورک را از ابتدا تا مرز Junior شدن می آموزید. همچنین شما به راحتی می توانید مسیر خود را در آینده پیدا کنید و در تیم های استارت آپی شروع به کسب درآمد نمایید.

این دوره بدون پیش نیاز بوده و در جلسه اول تمام مقدمات پایتونی مورد نیاز در ادامه دوره، بیان خواهد شد.

۱ دیدگاه برای دوره ۳۰ ساعته آموزش django در پایتون

 1. امتیاز ۴ از ۵

  Hello there,

  My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to have your website here at dabirbartar.com promoted as a resource on our blog alychidesign.com ?

  We are in the midst of updating our broken link resources to include current and up to date resources for our readers. Our resource links are manually approved allowing us to mark a link as a do-follow link as well
  .
  If you may be interested please in being included as a resource on our blog, please let me know.

  Thanks,
  Aly


دیدگاه خود را بنویسید

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *