نرم افزار ها و IDE های پایتون

برای استفاده بهتر از محیط زبان برنامه نویسی پایتون ما نیاز به محیط هایی برای ویرایش کد های خود داریم که یکی از گرافیکی ترین و بهترین ویرایشگر های زبان پایتون Pychram می باشد که در زیر به برخی از مزایای آن میپردازیم .

 

python و pychrom

 JetBrains PyCharm   – نرم افزار کد نویسی پایتون:

دانلود JetBrains PyCharm یک IDE برنامه نویسی زبان Python بسیار قدرتمند است. IDE مخفف جمله Integrated Development Environment می باشد که معنی محیط توسعه یکپارچه می باشد. IDE محیطی گرافیکی می باشد که ابزار های لازم برای توسعه نرم افزار را در خود جای داده است. یکی از ویژگی های مهم در IDE ویرایشگر حرفه ای در هنگام نوشتن کد می باشد به این صورت که وقتی شما حرف اول دستور را می نویسید نام کامل دستور هایی که با آن حروف شروع می شوند برای شما به نمایش گذاشته می شود. JetBrains شرکت توسعه نرم‌ افزاری با تمرکز بر روی پدید آوردن ابزار های کار آمد برای توسعه‌ دهندگان نرم‌ افزار و مدیران پروژه می باشد. شرکت های هم چون اپل، لینکدین، زیمنس و بنک آو امریکا از خریداران جت‌ برینز هستند. Python یک زبان برنامه‌ نویسی همه منظوره، سطح بالا، شی گرا و مفسر است که توسط خودو فان روسوم ‏ در سال ۱۹۹۱ در کشور هلند طراحی شد. فلسفه ی ایجاد آن تاکید بر دو هدف اصلی خوانایی بالای برنامه‌ های نوشته شده و کوتاهی و بازدهی نسبی بالای آن است.

JetBrains PyCharm:

یک IDE برنامه نویسی زبان Python بسیار قدرتمند است که با ابزار فوق حرفه ای خود مدیریت پروژه ها و برنامه نویسی به زبان پایتون را آسان و سریع می کند. زبان پایتون که یک زبان شی گرا و سطح بالا است و خود یک Compiler (مفسر) است توسط Guido van Rossum هلندی در سال ۱۹۹۱ ابداع شد. نرم افزار PyCharm باعث کدنویسی سریع تر, و دقت بالاتر و برنامه نویسی هوشمند به زبان Python می شود. توسط مفسر هوشمند آن, کدنویسی شما به صورت آنی آنالیز می شود و خطاهای برنامه نویسی و خطای در حال اجرا گرفته می شود و توسط ادیتور هوشمند و پیشرفته خود , شما را برای کدنویسی تمیزتر و کمتر راهنمایی می کند.PyCharm در واقع یک ناوبر پروژه کامل است که می توانید فایل های پروژه را به آن معرفی کرده و بین تمامی فایل های پروژه به زبان پایتون نوشته شده جستجو کنید, بین متغیرهای مختلف در فایل های مختلف پل بزنید و تغییر لحظه ای ایجاد کنید. این IDE همچنین از Google App Engine نیز پشتیبانی میکند و شما می توانید برنامه های به زبان پایتون خود را با آن در گوگل اپز منتشر کنید.

قابلیت های نرم افزار JetBrains PyCharm :

  • ویرایشگر هوشمند کد
  • پشتیبانی از زبان های برنامه نویسی Python,JavaScript, CoffeeScript, TypeScript, HTML/CSS, Cython, template languages, AngularJS, Node.js
  • اشکال زدای کد ها
  • تکمیل خودکار کدها
  • توانایی به اشتراک گذاری برنامه ها در Google App Engine
  • سازکار با انواع سیستم عامل های ویندوز از جمله  ۱۰/۸/۷/Vista/2003/XP
  • سازگار با سیستم عامل مک

info

The Most Intelligent Python IDE. Enjoy productive Python, Django, and Web development with PyCharm, an intelligent Python IDE offering unique coding experience. PyCharm’s smart code editor provides first-class support for Python, JavaScript, CoffeeScript, TypeScript, CSS, popular template languages and more. Take advantage of language-aware code completion, error detection, and on-the-fly code fixes!

سیستم مورد نیاز

Microsoft Windows 10/8/7/Vista/2003/XP (incl.64-bit)
۱ GB RAM minimum
۲ GB RAM recommended
۱۰۲۴×۷۶۸ minimum screen resolution
Python 2.4 or higher, Jython, PyPy or IronPython

JetBrains PyCharm Professional

JetBrains PyCharm Professional نرم افزار هوشمند ویراشگر کدهای محیط یکپارچه توسعه نرم‌افزار زبان Python است. این نرم افزار با دارا بودن ابزار پیشرفته خود می تواند نرم افزار مفیدی در زمینه برنامه نویسی Python و توسعه وب محسوب شود.

– پشتیباتی از توسعه گر های وب از قبیل Django, Flask, Google App Engine, Pyramid, web2py و…
– پشتیبانی از تکنولوژی هوشمند Cross و چند زبانه بودن به منظور پوشش زبان های Python, JavaScript, CoffeeScript, TypeScript, HTML/CSS, Cython زبان قالب و بسیاری دیگر.
– اجرا ، اشکال زدایی ، تست نرم افزار کاربردی از طریق میزبان از راه دور و ماشین های مجازی.
– پشتیبانی از بانک اطلاعاتی و SQL ، کلاس بندی و دیاگرام های مدل سازی بانک اطلاعاتی.

برخی از قابلیت های منحصر بفرد ویرایشگر کد Phyton :
– ویرایشگر هوشمند کد.
– نحو برجسته کردن مشکلات Syntax به همراه قالب های مختلف.
– تورفتگی خودکار و قالب بندی کد.
– نمایش ارورهای On-the-fly.
– جستجو و دنبال کردن سریع کد ها.
– تحلیلگر کد.
– تنظیمات زبان پایه.
– مستندات و نمایش سریع آنها.
– اشکال زدایی کدهای JavaScript.
و…

با استفاده از نرم افزار JetBrains PyCharm Pro امکان کدنویسی سریع و بسیار دقیق و برنامه نویسی هوشمند به زبان Python برای شما فراهم می‌شود. به کمک این برنامه کاربردی، عملکرد شما در زمینه کدنویسی به سرعت و به راحتی تجزیه و تحلیل می‌شود و خطاهای برنامه نویسی و خطاهای اجرایی شما در زمینه کدنویسی اصلاح می‌شود. آخرین نسخه نرم افزار JetBrains PyCharm Pro از موتور Google Apps پشتیبانی می‌کند، در نتیجه شما با استفاده از آن می‌توانید برنامه‌های به زبان پایتون را در Google Apps منتشر کنید. این نرم‌افزار حرفه‌ای توسط تیم شاتل‌لند به شما کاربر گرامی تقدیم می‌شود.


پایتون (Python)، که البته گاهی به اشتباه پیتون تلفظ می شود، یک زبان برنامه‌نویسی همه منظوره، سطح بالا، شیءگرا و مفسر است که توسط خودو فان روسوم ‏ در سال ۱۹۹۱ در کشور هلند طراحی شد. فلسفه ی ایجاد آن تاکید بر دو هدف اصلی خوانایی بالای برنامه‌های نوشته شده و کوتاهی و بازدهی نسبی بالای آن است. کلمات کلیدی و اصلی این زبان به صورت حداقلی تهیه شده‌اند و در مقابل کتابخانه‌هایی که در اختیار کاربر است بسیار وسیع هستند. یک کار غیر معمول که در طراحی این زبان انجام گرفته استفاده از فاصله و جلوبردن متن برنامه برای مشخص کردن بلوک‌های مختلف کد است. پایتون مدل‌های مختلف برنامه نویسی (از جمله شیء گرا و برنامه نویسی دستوری و تابع محور) را پشتیبانی می‌کند و برای مشخص کردن نوع متغییرها از یک سامانه ی پویا استفاده می‌کند. این زبان از زبان‌های برنامه نویسی مفسر بوده و به صورت کامل یک زبان شی‌گرا است که در ویژگی‌ها با زبان های تفسیری پرل، روبی، اسکیم، اسمال‌تاک و تی‌سی‌ال مشابهت دارد و از مدیریت خودکار حافظه استفاده می‌کند.
نرم افزار JetBrains PyCharm Professional از شرکت JetBrains یک IDE برنامه نویسی زبان Python بسیار قدرتمند است که با ابزار فوق حرفه ای خود مدیریت پروژه ها و برنامه نویسی به زبان پایتون را آسان و سریع می کند.

زبان پایتون که یک زبان شی گرا و سطح بالا است و خود یک Compiler (مفسر) است توسط Guido van Rossum هلندی در سال ۱۹۹۱ ابداع شد. برنامه PyCharm باعث کدنویسی سریع تر و دقت بالاتر و برنامه نویسی هوشمند به زبان Python می شود. توسط مفسر هوشمند آن، کدنویسی شما به صورت آنی آنالیز می شود و خطاهای برنامه نویسی و خطای در حال اجرا گرفته می شود و توسط ادیتور هوشمند و پیشرفته خود، شما را برای کدنویسی تمیزتر و کمتر راهنمایی می کند. PyCharm در واقع یک ناوبر پروژه کامل است که می توانید فایل های پروژه را به آن معرفی کرده و بین تمامی فایل های پروژه به زبان پایتون نوشته شده جستجو کنید، بین متغیرهای مختلف در فایل های مختلف پل بزنید و تغییر لحظه ای ایجاد کنید. این IDE همچنین از Google App Engine نیز پشتیبانی می کند و شما می توانید برنامه های به زبان پایتون خود را با آن در گوگل اپز منتشر کنید.

بررسی قدرت زبان برنامه نویسی پایتون

وقتی شما در حال مطالعه این متن هستید در واقع نشان دهنده این است که علاقمند به زبان برنامه نویسی پایتون هستید. بنابراین سعی کردیم زبان برنامه نویسی پایتون را به درستی معرفی کنیم و از قدرت این زبان شیرین سخن بگوییم.

آغاز زبان برنامه نویسی پایتون

فردی به نام خودو در سن ۳۵ سالگی زبان برنامه نویسی پایتون را طراحی کرد، امروزه این زبان از دسته برترین زبان های برنامه نویسی جهان شناخته می شود و محبوبیت زیادی دارد. یکی از دلایل بسیار مهم زبان پایتون سادگی آن است. در واقع این سادگی سبب شد تا این زبان هدیه ای گرانبها به شمار برود. زبان پایتون از دسته زبان های مخصوص کودکان است اما این سادگی هرگز باعث نشد تا چیزی از قدرت آن کم شود. زبان پایتون در طراحی اپلیکشین، برنامه نویسی تحت وب، بازی های مختلف، نرم افزار های مهندسی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های زبان برنامه نویسی پایتون

تا به اینجای کار تاکید کردیم که یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون بسیار آسان است، در واقع سادگی به این معنی است که شما با کمترین کدنویسی ممکن می توانید به سرعت به برنامه مورد نظرتون دسترسی داشته باشید. دستورات زبان پایتون به زبان انسان بسیار نزدیک است و این موضوع سبب می شود تا خوانایی برنامه بالا برود. یکی از ویژگی های بسیار خوب زبان پایتون این است که بر روی چند پلتفرم اجرا می شود یعنی شما می توانید بدون هیچ تغییر و یا با تغییرات جزئی برنامه را در سیستم عامل های مختلفی اجرا بگیرید. برنامه های نوشته شده بر روی سیستم عامل های یونیکس، ویندوز، لینوکس قابل اجرا هستند.

زبان پایتون از برنامه نویسی شی گرایی به خوبی پشتیبانی می کند، درون سازی کد در پایتون بسیار قوی است به این معنی که شما از کدهای جاوا و یا c++ می توانید درون زبان پایتون استفاده کنید. کتابخانه های زبان برنامه نویسی پایتون بسیار گسترده است و تقریبا می توان گفت که در هر موضوعی که بخواهید بنویسید کتابخانه پایتون در آن خصوص وجود دارد.

قدرت زبان برنامه نویسی پایتون

حال می خواهیم مثال هایی بزنیم تا با زبان برنامه نویسی پایتون به خوبی آشنا شوید، با بررسی چنین برنامه هایی متوجه می شوید که زبان پایتون بسیار قدرتمند است.

Sublime text یکی از ویرایشگرهای متنی چند پلتفرمی است که برای کدنویسی استفاده می شود و از دستورات زبان های برنامه نویسی مختلفی پشتیبانی می کند. این ویرایشگر در بین ویرایشگرهای موجود بسیار قدرتمند و مشهور است.

bitTorrent اصلی ترین و معروف ترین نرم افزار دانلود و اشتراک گذاری فایل در شبکه های نظیر به نظیر است که به زبان پایتون نوشته شده است و قدرت بالایی دارد.

blender یک نرم افزار آزاد و متن باز است که بسیار کم حجم و قدرتمند به شمار می آید و برای ساخت مدل ها و انیمیشن های سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرد، در ساخت این نرم افزار از زبان برنامه نویسی پایتون استفاده شده است. این نرم افزار از این زبان برای اسکریپ نویسی داخل خود نیز استفاده می کند.

Dropbox از معروف ترین و بهترین سرویس های میزبانی فایل در اینترنت است که با این زبان قدرتمند ساخته شده است.نرم افزارهای متن باز و ویرایشگر های فایل های ویدیویی برای سیستم عامل لینوکس با این زبان نوشته شده است. پاندا سه بعدی یک موتور بازی بسیار قدرتمند است که زبان برنامه نویسی پایتون نوشته شده است.

قطعا نرم افزارهای معروف پیام رسان را می شناسید این نرم افزار ها از زبان برنامه نویسی پایتون به همراه زبان های دیگر نوشته شده اند.

تمامی مواردی که گفته شد تنها نمونه هایی از برنامه هایی هستند که به زبان برنامه نویسی پایتون نوشته شده اند. تا به اینجای کار متوجه شدیم که زبان برنامه نویسی پایتون یکی از قدرتمند ترین زبان هایی است که می تواند در کمترین زمان ممکن شمار را به یک برنامه نویس قوی تبدیل کند.

سادگی و سهولت این زبان برنامه نویسی به شما کمک می کند بهترین باشید.

مقایسه زبان برنامه نویسی پایتون با زبان جاوا

زبان برنامه نویسی پایتون در مقایسه با زبان جاوا عموما کندتر عمل می کند، اما زمان نوشتاری کمتری دارد، در واقع برنامه نوشته شده ۳ تا ۵ برابر کوتاه تر از برنامه هایی است که با زبان جاوا نوشته شده است. این تفاوت به دلیل انواع داده ای سطح بالا در زبان پایتون است. در برنامه نویسی با پایتون برای اعلان انواع آرگومان ها و متغیرها نیاز به وقت تلف کردن نیست و پشتیبانی دستوری قدرتمند در این زبان دیده می شود. زمان tun time در زبان برنامه نویسی پایتون به نسبت جاوا سخت تر است. البته چنین وضعیتی در تولید برنامه های بزرگ عموما مشکل ساز است و برای برنامه های کوتاه نمی توان گفت که زبان پایتون کند است.

جمع بندی در خصوص کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون

دقت کنید که زبان برنامه نویسی پایتون برای دو دسته از افراد بسیار عالی است. دسته اول مربوط به فردی است که هیچ دانشی در برنامه نویسی ندارد و دسته دوم مربوط به گروهی است که بارها وارد زبان های مختلف شده اند اما به دلیل دشواری کناره گیری کرده اند. زبان پایتون آسان و قدرتمند است.

نصب PyCharm (یک محیط برنامه نویسی برای Python) و ساخت یک پروژه پایتون (Python) در آن

محیط های برنامه نویسی متعددی برای زبان پایتون (Python) وجود دارد که بر اساس سلیقه خود می توانید یکی از آنها را انتخاب نمایید. در این مبحث، قصد داریم PyCharm را معرفی کنیم. دقت شود که نسخه ای که سایت اصلی آن عرضه می کند، تنها برای ۳۰ روز رایگان می باشد و بعد از آن، باید مبلغی را برای خرید آن پرداخت کنید، اما در صورت تمایل می توانید نسخه crack شده آن را از سایت های دیگر تهیه کنید.

اگر قصد دارید که نسخه ارائه شده در سایت اصلی را دانلود کنید (حداقل برای یک آزمایش ۳۰ روزه)، به لینک زیر بروید :

https://www.jetbrains.com/pycharm/

از صفحه مورد نظر، آخرین نسخه PyCharm را دانلود کرده و سپس نصب کنید.

با اجرای نرم افزار PyCharm ، پنجره زیر نمایش داده می شود :

اکنون بر روی گزینه Create New Project کلیک می کنیم (ساخت یک پروژه تا در آن بتوانیم کدهای پایتون مورد نظر خود را اجرا کنیم). پنجره زیر نمایش داده می شود :

در قسمت Location ، باید آدرس پوشه ای که می خواهیم در آن، فایل های پروژه پایتون (Python) قرار بگیرند را بنویسیم (نام پوشه، همان نام پروژه پایتون خواهد بود). در قسمت Interpreter (مفسر)، باید آدرس فایل python.exe که در پوشه محل نصب پایتون (Python) قرار دارد، نوشته شود (دقت شود که فایل python.exe در پوشه محل نصب Python قرار دارد، نه در محل نصب PyCharm . این دو را با هم اشتباه نگیرید).

سپس بر روی دکمه Create کلیک می کنیم. محیط نرم افزار PyCharm به صورت زیر نمایش داده می شود :

پروژه پایتون (Python) با نام dabirbartar (همان نام پوشه)، در ستون سمت چپ نمایش داده شده :

اکنون باید در پروژه پایتون، یک فایل بسازیم که بتوانیم در آن فایل، کدهای پایتون (Python) مورد نظر خود را بنویسیم. برای این منظور، در محیط نرم افزار PyCharm ، بر روی پوشه dabirbartar  (همان پوشه پروژه)، با موس، کلیک سمت راست نموده و ابتدا گزینه New و سپس گزینه Python File را انتخاب می نماییم :

پنجره زیر نمایش داده می شود :

در قسمت Name ، یک نام دلخواه برای فایل پایتون انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه OK کلیک می کنیم. فایلی با نام انتخابی (dabirbartar_Example_1) و پسوند py (که پسوند فایل های پایتون می باشد)، در پوشه پروژه پایتون، ساخته خواهد شد (فایل dabirbartar_Example_1.py) :

مشاهده می کنید که بعد از ساخته شدن فایل dabirbartar_Example_1.py ، نرم افزار PyCharm ، آن را در ادیتور (editor) باز کرده است تا بتوانید کدهای مورد نظر خود را در آن بنویسید. در کل، اگر خواستید که فایل های موجود در پروژه پایتون، در ادیتور باز شوند تا بتوانید کدهای آنها را ویرایش کنید، تنها کافی است که فایل مورد نظرتان را در پوشه های پروژه پایتون یافته (در همان ستون سمت چپ) و سپس بر روی آن، با موس، دابل کلیک نمایید.

اکنون کد ساده زیر را در فایل می نویسیم :

(“print(‘dabirbartar.com’

تابع print برای چاپ یک عبارت در خروجی به کار می رود. مشاهده می کنید که به ورودی آن، یک رشته (String) برابر با dabirbartar.com داده ایم، بنابراین باید با اجرای آن، عبارت dabirbartar.com در خروجی چاپ شود.

برای اجرای کد پایتون نوشته شده در این فایل پایتون، گزینه های مختلفی در نرم افزار PyCharm وجود دارد (بستگی به سلیقه شما دارد). به عنوان مثال، می توانید در همین ادیتور که فایل dabirbartar_Example_1.py باز است، با موس، کلیک سمت راست نموده و گزینه Run ‘dabirebartar_Example_1…’ را انتخاب نمایید تا کدها اجرا شوند :

برای نمایش نتیجه اجرای کدهای پایتون، در پایین پنجره اصلی محیط نرم افزار PyCharm ، یک پنجره نمایش داده می شود :

مشاهده می کنید که عبارت dabirbartar.com در خروجی چاپ شده است. عبارت Process finished with exit code 0 (خروج با کد ۰) به این معنی است که در اجرای کدها، با خطایی روبرو نشده ایم (اگر خطا وجود داشت، کد خروج برابر ۱ می شد، نه ۰).