آموزش کار با دستور screen در لینوکس

نحوه کار کردن با دستور screen در سیستم عامل لینوکس

یکی از دستورات مهم لینوکس screen
در مواقعی از این دستور استفاده میکنیم که اتصال به اینترنت ما، برای دسترسی به وی پی اس یا سرور از طریق خط فرمان یا SSH ضعیف است و احتمال قطع و وصل آن شدن آن وجود دارد. از طرف دیگر اجرای یک دستور طولانی را داریم که نمیتوانیم وقت زیادی را صرف کنیم تا به اتمام برسد. مثلاً در مواقعی که قصد نصب کنترل پنل هایی مثل cPanel یا DirectAdmin را داریم، بهره بردن از Screen هم از خراب شدن سرور جلوگیری می کند. هم عملیات را بدون شکست به اتمام می رساند. در صورتی که حتی می توانیم اتصال SSH خود به سرور را قطع کنیم.
شروع آموزش

کار دستور Screen چیست؟

تا به حال به قطع شدن ssh هنگام انجام عملیات فکر کرده اید ؟؟

کاربرد دستور اسکرین

هنگامی که ما دستور اسکرین را اجرا کنیم دیگر نگران قطع شدن خط فرمان ssl نیستیم

اگر قصد اجرای دیگر  یک دستور طولانی را داریم که زمان زیادی را صرف می کند تا به اتمام برسد. مثلاً در مواقعی که قصد نصب کنترل پنل هایی مثل cPanel یا DirectAdmin را داریم، بهره بردن از Screen هم از خراب شدن سرور جلوگیری می کند. هم عملیات را بدون شکست به اتمام می رساند. در صورتی که حتی می توانیم اتصال SSH خود به سرور را قطع کنیم.

از آن جایی که در هنگام کار با خط فرمان لینوکس به واسطۀ SSH اگر ارتباط ما با شبکه قطع شود، عملیات مختل شده و اجرای دستورات از همان جا قطع می گردد، باید روشی وجود داشته باشد که دستور یا دستورات مورد نظر ما را بدون در نظر گرفتن اینکه آیا همچنان دسترسی ما به SSH برقرار است یا خیر، تا انتها دنبال کند.

این کار توسط بستۀ نرم افزاری ای به نام screen به سادگی انجام می شود. طریقه استفاده از آن هم ساده است. تنها کافی است دستور screen را در ابتدای هر دستور دیگری بیاورید تا یک صفحۀ دیگر باز شده و شما بتوانید دستورات خود را در آنجا وارد نمایید.

بدون هیچ محدودیتی می توان چندین screen باز کرد و هر screen دستورات مختص خود را اجرا کند. حتی اگر اتصال به کلی قطع گردد. برای باز کردن یک screen خالی هم همین دستور را در خط فرمان وارد می کنیم.

نصب Screen

در اولین گام بهتر است بررسی کنید که ببینید آیا Screen روی سیستم شما نصب شده یا خیر. برای این کار دستور زیر را بزنید که نسخه Screen را نمایش می دهد.

اگر این دستور خروجی داشت و نسخه Screen را نشان داد، یعنی Screen نصب شده است. در غیر این صورت دستور زیر را در سرورهای CentOS برای نصب آن بزنید.

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *