تشخیص چهره به وسیله Open CV و Python

تشخیص چهره با استفاده از OpenCV: راهنمای گام به گام برای ساخت یک سیستم تشخیص چهره

هرگاه عبارت تشخیص چهره شنیده میشود، ناگهان به یاد دوربین های نظارتی می افتیم و هیچ گاه نمیتوان جمله معروف “شما تحت نطارت هستید. دولت یک سیستم پنهانی دارد، دستگاهی که هر ساعت از شبانه روز جاسوسی شما را میکند. من این را میدانم زیرا من آن را ساخته ام” که از فصل اول سریال تلویزیونی مظنون (person of interest) اقتباس شده است را فراموش نمود.

پیش از هرچیز:

در طی ده سال گذشته، تشخیص چره به یکی از زمینه های محبوب تحقیقاتی در حوزه کامپیوتر و یکی از موفق ترین کاربردهای آنالیز و درک تصویر تبدیل شده است. به دلیل طبیعت مشکل، نه تنها محققان علوم کامپیوتر به آن علاقه مند هستن، بلکه عصب شناسان و روان شناسان نیز توجه خاصی به این موضوع دارند. از منظر عمومی، پیشرفت های حاصله در تحقیقات علوم کامپیوتر دست آورهای مفیدی برای عصب شناسان و روان شناسان برای درک بهتر عملکرد مغز انسان به ارمغان خواهد آورد.

سیستم های تشخیص چهره از الگوریتم های کامپیوتری برای انتخاب جزئیات معین و متمایز درباره چهره یک فرد استفاده میکند. این جزئیات، مثل فاصله میان چشم ها یا شکل چانه، به یک نمایش ریاضی تبدیل شده و با داده های جمع آوری شده از چهره های دیگر در پایگاه داده تشخیص چهره مقایسه  میگردد. داده های مربوط به یک چهره مشخص غالبا با عنوان قالب چهره یاد میشوند و از یک عکس قابل تمایز است زیرا طراحی شده اند تا جزئیات بخصوصی را شامل شوند که قابلیت تمایز یک چهره از چهره دیگر را داشته باشند.

پس از تشریح خلاصه تشخیص چهره و نحوه عملکرد آن، زمان آن فرا رسیده است تا به سراغ هدف این مقاله برویم. در این مقاله به صورت کاملا ساده و راحت کدهای پایتونی برای ساخت یک سیستم تشخیص چهره که بر روی هر ویدوئی از هر شخصی قابل اجرا است معرفی می گردد.

نصب

ملزومات:

  • Python 3.3+ or Python 2.7
  • macOS or Linux (Windows not officially supported, but might work)
  • OpenCV
گزینه های نصب:

نصب بر روی Mac یا Linux
در ابتدا مطمئن شوید که dlib به همراه الحاقیات پایتون از پیش نصب شده است.

سپس این ماژول را از Pypi با استفاده از pip3 ( یا python 2 ) را نصب نمائید:

در صورتی که در نصب با مشکلی مواجه هستید، میتوانید pre-configured VM. را امتحان نمائید.

پس از اتمام نصب تمام وابسته ها، زمان آن فرا رسیده است تا به نوشتن کدی بپردازیم که سیستم تشخیص چهره شما را به وجود خواهد آورد.

تصاویری که من استفاده نموده ام:

و تمام. در صورتی که دقیقا همانند آنچه که اینجا به نمایش درآمد کدها را دنبال نمائید، دقیقا به انچه من دست یافته ام دست خواهید یافت.

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *