تعدادی از نماهای طراحی شده توسط تیم طراحی

تعدادی از نماهای طراحی شده توسط تیم طراحی

طراحی نما برتر
طراحی نما

مهمتری عوامل تأثیر گذار در طراحی نمای ساختمان ها


 • مصالح فرم و رنگ : مهمترین اجزا و عناصر تشکیل دهنده شکل و فرم نما
 • محلقات (تأسیسات و تابلو)
 • ورودی : ورودی ساختمان مدخل ارتباطی فضای عمومی به فضای خصوصی ساختمان و از مهمترین عناصر و نشانه های ساختمان می باشد.
 • پیش آمدگی : تغییرات حجمی نما که از سطح کلی نمای ساختمان، بیرون زدگی دارد.
 • بازشوهای نما : سطحی از نما و یا دیوارهای ساختمان که به منظور عبور یا تامین نور و تهویه با مصالحی که قابلیت عبور نور و هوا را داشته باشدو امکان باز و بسته شدن در آن وجود داشته باشد.
 • بام بنا : سقف بیرونی آخرین طبقه ساختمان، به عنوان بام تلقی می شود که همچون پوسته ای بر سر ساختمان قرار دارد که از نظر بصری به عنوان نمای پنجم ساختمان تلقی می گردد.
 • خط آسمان : مرز جدایی حد انتهایی جداره ساختمان ها و آسمان از دید ناظر، که از کنار هم قرارگیری مجموعه های ساخته شده و فضای مابین تشکیل می شود.
 • توصیه های عمومی : در ارتباط با هر یک از موارد فوق سه بخش مجزا با ترتیب احکام سلبی یا الزامات (به معنی آنچه نباید انجام شود) و احکام ایجابی یا اقدامات(به معنی آن چه باید انجام شود و توصیه ها) به معنی آنچه بهتر است انجام شود ولی رعایت و انجام آن الزامی نیست .

انواع نماهای ساختمان


نماهای زیر تعدادی از نماهای رایج در خصوص طراحی نما در کشورمان می باشد که البته شما با مطالعه بررسی انواع نما ساختمان می توانید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

مزایای نمای آجری:

 • ضریب انتقال حرارت پایین آجر که نقش یک عایق حرارتی و برودتی را برای ساختمان ایفا می‌کند.
 • تنوع و ثبات رنگ
 • ایجاد حس نوستالژیک در یک فضای مدرن شهری
 • سرعت بالای اجرای این سیستمدر حالت مدرن به دلیل عدم استفاده از ملات

مزایای نمای سنگی:

 • مقاومت در برابر رطوبت
 • تنوع در رنگ و جنس
 • اجرای سریع و آسان و تمیز
 • ماندگاری بالا

طراحی نمای ساختمان: اولین جلوه بصری هر ساختمانی نمای آن است که می تواند با کاربر و مخاطب آن ارتباط برقرار کند. اما این نما باید به گونه ای طراحی شود که صرفا یک صفحه دو بعدی فاقد ارزش بصری نباشد، طراحی نمای ساختمان به عنوان اولین عنصر تاثیر گذار بر مخاطب باید فکر شده و طبق اصول طراحی شود و البته که طراحی اصولی نمای ساختمان ها دارای نکته های بسیاری است که برخی از آن ها را در این مطلب با هم بررسی خواهیم کرد پس در این مطلب با دبیر برتر  همراه باشید.

طراحی نما با ۳DMAX

یکی از جذاب‌ترین روش‌های کار برای طراحی و معماری ایجاد فضای بیرونی وطراحی پایانی نمای ساختمان هست.

به‌دوراز تعصبات معماری وهمینطور معرفی و درک فضا و تئوری‌های معماری که گاهی برای بسیاری ازدانشجویان و معماران در دانشگاه خسته‌کننده بوده است دور می شویم .صحبت‌هایی ازبزرگان معماری مانند شناخت پنج اصل لوکوربوزیه یا اصول طراحی میس وندِ رو و غیره ویادگیری آن‌ها بدون درک صحیح معماری در دانشگاه باعث شده تا بسیاری از دانشجویان آن‌قدراز دنیای معماری فاصله بگیرند و هدفشان فقط خواندن این مطالب به‌صورت سطحی و فقط قبولی در دروس معماری باشد .به هیچ عنوان قصد نداریم کار آنها را کوچک بشماریم ، اما خواندن و اطلاعات حال حاظر از دنیا و سبک لوکوربوزیه و و معماری ۱۰۰ سال گذشته در دانشگاه ، مانند دانستن اطلاعات از نوار های فلاپی و اولین کارتریج ها و حافظه های کامپیوتر که به اندازه یک خانه بوده و در دروس کامپیوتر دانشگاه تدریس میشود و به هیچ عنوان بدرد دانشجوی کامپیوتر و دنیای تکنولوژی امروز نخواهد خورد ، و مانند یک کتاب تاریخ که از لشکرکشی های نادرشاه افشار و آقا محمد خان قاجار بدانیم در حالی که امروز ما به اطلاعات به روز تری نیازمندیم و در دنیای متفاوت زندگی میکنیم و تاریخ  چقدر خسته کننده خواهد بود .

به قدری از گذشته آن معماران در کتابهای معماری صحبت می شود که حتی دانشجویان  آن‌ها را بزرگ‌تر از خود و رسیدن به آنها را دست‌نیافتنی احساس می کنند. و هدفشان از یادگیری و شناخت معماران بزرگ شناخت سبک کاری آنها و حفظ کردن آن فقط برای  روز امتحان و قبول شدن در آن درس‌ها بوده است .

در  طراحی نما با ۳dmaxچه بخش‌هایی مورد بررسی قرار می‌گیرد


در ابتدای کار شماحتی اگر بخواهید فقط طراحی نمای ساختمان را نیز یاد بگیرید لازم است تا دستورات کاربردی در تری دی مکس را به‌صورت صحیح و کامل درک نمایید ،با توجه به دانش قبلی از طراحی و اسکیس هایی که یاد گرفته‌اید می‌توانید بر روی یک پروژه شروع به کارکنیدپس از طراحی و اسکیس های اولیه به‌راحتی می‌توانیم همه آن‌ها را با ابزارها و دستوراتی که در ۳dmax یاد گرفته اید از حالت تصاویر دوبعدی استخراج کرده و حجم‌های سه‌بعدی را تبدیل نماییم

طراحی نما و ایده پردازی با تری دی مکس


برای طراحی نما در یک دفتر ساختمانی دو اتفاق جالب رخ خواهد داد ،

ابتدا اینکه یک پلان طراحی از همان شروع کار با دفتر طراحی شما کلید خورده و شما از صفر طراحی شکل پلان ورودی‌ها طبقات سازه برق و مکانیک را به عهده خواهید گرفت. در این روش شما و گروه طراحی خودتان بیشترین تأثیر را بر روی طراحی نمای و پلان خود داشته‌اید و به‌اصطلاح هر گلی بزنید به سرخودتان زده‌اید . در این روش دست شما باز است تا از تمام ذوق هنر معماری و ایده‌ها و خلاقیت خودتان استفاده کرده و با توجه به هنر خودتان کارفرما را مجاب نمایید تا این طراحی زیبا را بپذیرد . البته با کنترل هزینه‌ها .

اما روش دوم زمانی که شخص پلان را در یک دفتر طراحی دیگر آماده کرده و یا ساختمان او فاقد پلان نما هست.و بعد از مدتی فیل او یاد هندوستان می‌کند. که من هم باید برای ساختمان نما طراحی کنم. پس از ورود به دفتر کار از شما درخواست طراحی نمای ویلایی آپارتمانی مدرن یا کلاسیک را داشته که گاهی این روش به‌شدت سخت و عذاب‌آور و خسته‌کننده هست.کارهایی که دیگران بدون هیچ فکری برای نما و پلان‌های داخلی تشکیل داده‌اند و چند فضای داخلی را باهم ارتباط داده و درنهایت این کار را به‌عنوان یک پلان طراحی و معماری به کارفرماارائه داده‌اند.شما تنها کاری که می‌توانید انجام دهید یا سکوت کنید و یا بگویید چشم یا آنکه بگویید خیر کار من نیست.

هدف ما در گروه طراحی تری دی خانی ایجاد انگیزه بالا و روحیه تیمی بوده و با آموزش‌های اکادمیک به هنرجویان آن‌ها را برای انجام پروژه‌های چالشی اما ده نماییم .شما با تمام توان خودتان از طراح و ایده و اسکیس و خلاقیتی که دارید به کارفرمای محترم بفهمانید که این کشتی به‌گل‌نشسته‌ی نیمه‌تمام که در مراحل پایانی کار است را چگونه از زیر این ظاهر زشت و بدترکیب نجات خواهید داد.

نقشه دبیر برتر برترین در صنعت آموزش


اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *