کدام زبان برنامه نویسی؟

زبان برنامه نویسی c

زبان برنامه نویسی C


زبان برنامه نویسی C را می توان مادر تمام زبان های برنامه نویسی مدرن به شمار آورد. تقریبا تمام زبان های برنامه نویسی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، حداقل چند ویژگی از این زبان را به ارث برده اند.
زبانC به صورت گسترده برای توسعه نرم افزارهای کوچکترین میکروکامپیوترها تا بزرگترین کارخانه ها و ابر کامپیوترها به کار گرفته شده است.
اپلیکیشن های نوشته شده به زبان C شامل نرم افزارهای سیستمی، دسکتاپ، شرکتی، دیتابیس و غیره می باشد. در ادامه مقاله اصول این زبان شرح داده شده که می تواند در شروع موفقیت آمیز یک دوره برنامه نویسی تاثیر زیادی داشته باشد.

تاریخچه زبان C


توسعه زبان C ارتباط نزدیکی با یونیکس داشته است. این زبان در سال ۱۹۷۲ توسعه داده شده اما بسیاری از ویژگی ها در سال های بعد به آن اضافه شده است.
پیش از توسعه زبان C، سیستم عامل یونیکس با استفاده از زبان اسمبلی برای کامپیوتر PDP-7 توسعه داده شده بود. بعدها بر اساس این پلتفرم و با استفاده از زبان اسمبلی کامپایلری برای C طراحی شد. دراین زمان زبان C برای تسهیل توسعه خود یونیکس طراحی شده بود. با استفاده از این کامپایلر، یونیکس برای کامپیوترPDP-7 در زبان C به صورت کامل بازنویسی شد. علاوه براین، کامپایلر زبان C نیز در زبان C و با استفاده از ابزارهای فوق العادهlex و yacc مجددا بازنویسی شد و از این طریق فرایند بوت‌استرپ (چارچوب انتهایی) C و یونیکس کامل شد.
دلیل اصلی بازنویسی یونیکس به زبان C ایجاد قابلیت جابجایی بود. از آنجایی که زبان های اسمبلی نسبت به معماری های مختلف CPU متفاوت هستند، پورت کردن سیستم عامل یونیکس برای هر یک از آنها نیازمند تلاش فراوانی بود. با توسعه یک زبان برنامه نویسی مثل C و بازنویسی سیستم عامل یونیکس به زبان C فرایند پورت کردن تا حد زیادی تسهیل می شد.
پس از توسعه این زبان، برنامه نویسان پی بردند که علاوه برنوشتن نرم افزارهای سیستمی، در موارد دیگری نیز می توان از آن استفاده کرد. بنابرین این افراد از زبان C برای نوشتن نرم افزارهایی از قبیل سرور فایل، سرورهای دیتابیس، پشته های شبکه، نزم افزار دسکتاپ و بعدا برای توسعه سرورهای وب و غیره استفاده کردند. در سال ۱۹۷۸ برایان کرنیگن و دنیس ریچی کتاب زبان برنامه نویسی C را منتشر کردند که تا سال ۱۹۸۹ و استاندارد سازی این زبان توسط ANSI به عنوان یک راهنمای غیر رسمی مورد استفاده قرار می گرفت.
گفتنی است آخرین نسخه منتشر شده از این زبان C11 نام دارد و در سال ۲۰۱۱ منتشر شده است.

آیا C و C++ با هم ارتباطی دارند؟


با افزایش پیچیدگی برنامه هایی که در C نوشته می شدند، مفاهیم شی گرایی از قبیل کپسوله سازی و چند ریختی برای مدیریت این پیچیدگی ها مورد استفاده قرار گرفتند که در نهایت به توسعه زبان C++ منجر شد.
C++ با اضافه کردن چند ویژگی خاص به زبان C به منظور توسعه نرم افزارهای شی گرا توسعه پیدا کرد. ایده اصلی توسعه این زبان ایجاد تغییرات تدریجی در زبان C بود به گونه ای که بتوان C و ماژول C++ را در یک برنامه و از طریق یک کامپایلر باهم ترکیب کرد. این مساله امکان استفاده مجدد از ماژول های قدیمی C را در برنامه های بزرگ نوشته شده با استفاده از مفاهیم شی گرایی فراهم می کرد.
از نظر تئوری می توان یک برنامه C را بدون هیچ تغییری در کامپایلر C++ کامپایل کرد. با این حال در عمل بررسی سختگیرانه تر کدها در کامپایلر C++ خطاهایی را شناسایی می کنند که پیش از کامپایل باید اصلاح شوند.
زبان C نسبت به قدرتی که دارد بسیار ساده است. این زبان تنها ۳۲ کلمه کلیدی با معنای خاص دارد در حالی که C++ 82 کلمه کلیدی، جاوا ۵۰ کلمه کلیدی، جاوا اسکریپت ۶۳ کلمه کلیدی و COBOL 357 کلمه کلیدی دارد. تصویر کنید به خاظر سپردن صدها کلمه کلیدی و کاربردهای آنها تا چه می تواند دشوار باشد. زبان C برخلاف بسیاری از زبان های مدرن، هیچ رشته خاصی ندارد. در این زبان رشت ها به عنوان آرایه ای از کاراکتها در نظر گرفته می شود که با کاراکتر ۰ ( با “\۰” نشان داده می شود) پایان می یابد.
طول این رشته از طریق یک قرار داد مشخص می شود: تعداد کارکترها تا کاراکتر ۰. با این حال میتوانید این قرارداد را نادیده گرفته و کاراکترهای قبل از “\۰” را شمارش کرده یا ذخیره کنید.
گفتنی است عدم وجود نوع خاصی از کاراکتر یا قرارداد مذکور در سال های گذشته به باگ های فراوانی از قبیل سرریز بافر منجر شده است.
برای مثال اولین کرمی که به اینترنت راه پیدا کرد موریس نام داشت، و در نتیجه وقوع همین باگ در بخش مهمی از نرم افزار سیستم به نام فینگر دایمون ایجاد شده بود. در مثال زیر احتمال بالای وقوع این باگ در یک برنامه نشان داده شده است. این برنامه کامپایل می شود اما خطای سرریز بافر در آن رخ می دهد:

# include
main()
}
;”char *buf = “hello world
;’buf[12] = ‘a
;(printf(“%s\n”, buf

زبان C

سی پلاس پلاس چیست؟ ++c


زبان سی پلاس پلاس یک زبان برنامه نویسی کامپیوتری می باشد که شی گرا و سطح بالاست . اما به طور کلی به آن یک زبان سطح میانی می گویند چرا که هم قابلیت های یک زبان سطح بالا را دارد و هم سطح پایین . این زبان برنامه نویسی بسیار قدرتمند است و از خانواده C محسوب میشود.شخصی به نام Bjarne Stroustrup برای پروژه دکتری خود تصمیم به کار کردن برروی زبان C را می گیرد و شروع به بهینه سازی آن و ایجاد یک زبان برنامه نویسی جدید در دنیا می کند.بنابراین زبان سی پلاس پلاس در دهه ی ۷۰ میلادی توسط این ریاضیدان دانمارکی ایجاد می شود و ابتدا نام « سی باکلاس» به خود میگیرد و بعد به سی پلاس پلاس تغییر نام پیدا می کند.

ویژگی های سی پلاس پلاس:


در مقایسه با زبان C ویژگی های بسیار جدیدی را معرفی نموده است.

  • آرگومان پیش فرض
  • وراثت
  • توابع مجازی
  • فضاهای نام و اشاره گر ها
  • و…

سی پلاس پلاس چه کاربردی دارد؟


خب مهم ترین بخش مقاله از نظر من همین قسمت است که شما که قصد دارید زبان برنامه نویسی را برای یادگیری انتخاب کنید با قابلیت هایی که در آینده می توانید توسط آن ایجاد کنید و تکنولوژی هایی که می توانید توسط یک زبان توسعه دهید آشنا شوید.با این زبان می توانید برنامه نویسی سیستم عامل ، هسته و لایه های مختلف سیستم عامل (…. ios , linux , macos , windows)انجام بدید.با سی پلاس پلاس قادر هستید به تولید نرم افزار ، بازی سازی برای انواع کنسول ها و تحت وب ،برنامه نویسی برای موبایل و تبلت بپردازید.این زبان برنامه نویسی درصنایع پزشکی ، فضایی ، خودروهای هوشمندو اینترنت اشیا نیز کاربرد دارد.با زبان سی پلاس پلاس قادر هستید که برای ربات ها برنامه نویسی انجام دهید.

زبان برنامه نویسی ++C و کاربردها

 یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که توسط مایکروسافت ایجاد شده است


مایکروسافت C# را ادغامی از قدرت C++ و سادگی Visual Basic معرفی می‌کند. اما به نظر من، در حال حاضر سادگی C# به مراتب خیلی بیشتر از Visual Basic است.

در اواخر دهه ۱۹۹۰ که مایکروسافت و شرکت Sun Microsystems – مالک Java – در دنیای نرم افزار رقابت سرسختانه‌ای داشتند، مایکروسافت تصمیم گرفت یک زبان برنامه نویسی جدید توسعه دهد. شاید حتی برای خارجی‌ها هم عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. در ابتدا C# از لحاظ ساختاری خیلی به Java و بیشتر از آن به C++ نزدیک بود اما رفته رفته و با توسعه این زبان برنامه نویسی جدید، تفاوت‌ها بیشتر و بیشتر شدند.

# C زبان برنامه نویسی قدیمی است؟


در زمانه‌ای که همه چیز با یک ساعت پیش از خود متفاوت است، حالا که می‌دانیم C# در واقع پیش از شروع قرن ۲۱ ساخته شده است، آیا می‌توانیم نتیجه بگیریم که C# پیر شده و بهتر است سراغ یک زبان تازه نفس‌تر مثل Swift برویم؟ قطعا خیر، C# تا به امروز بارها به روز شده است. نسخه ۷.۱ زبان C# به تازگی منتشر شده است. از نظر من C# یک جوان ۳۰ ساله است که به اندازه کافی جوان و به اندازه کافی با تجربه است.

شی گرایی به چه معنا است


در ابتدای این مقاله، گفتم که C# یک زبان برنامه‌نویسی شی گرا است. برای اینکه توضیح بدهم دقیقا یک زبان شی گرا چیست، ابتدا باید بدانیم در زبان‌های غیر شی‌گرا چه می‌گذرد. زبان‌های غیر شی گرا از دو موجودیت «داده» و «عملیات» تشکیل می‌شوند. یعنی کل یک نرم افزار، مثل نرم اپلیکیشن اندروید، iOS یا هر نرم افزار دیگری که روی کامپیوترهای شخصی اجرا می‌شوند، از چندین عملیات (Function) که یک یا چند داده (Data) می‌گیرد ساخته شده که این function تغییرات لازم را روی آن داده‌ها اعمال می‌کند و داده جدید را به function قبلی بر می‌گرداند.

مثلا فرض کنید که ما دو داده نام و نام خانوادگی داریم:

نام: محمد

نام خانوادگی: اژدری

عملیات مورد نظر ما ساخت نام کامل فرد است:

عملیات: نام + نام‌خانوادگی = محمد اژدری

این یک نمونه ساده از شیوه کار زبان‌های غیر شی‌گرا بود. حالا فرض کنید بخواهیم همین عملیات را در C# که یک زبان شی گرا است پیاده کنیم. ما دیگر با دو داده مجزا طرف نیستیم. یک شی وجود دارد به نام انسان، انسان دارای یک نام کوچک و یک نام خانوادگی است. از پیش برای شی انسان مشخص کرده‌ایم – به وسیله یک function – که چطور نام کامل می‌سازد. مقادیر محمد و اژدری را به شی انسانی که ساخته‌ایم ارسال می‌کنیم، حالا یک انسان داریم که نام کامل دارد.

سخت شد؟ همان غیر شی‌گرا بهتر بود؟ شاید درک زبان‌های شی گرا به نظر کمی سخت‌تر بیاید، اما باید بگویم که ما هر روز در زندگی با اشیا و شی گرایی سر و کار داریم. یک برنامه نویس با کمی دقت و تلاش، وقتی به درک درستی از شی گرایی برسد، پی به قدرت آن خواهد برد.

با C# چه نرم‌افزارهایی را می‌توانم توسعه دهم؟


در بخش قبلی کمی توضیح دادم که C# قابلیت این را دارد که یک چرخه کامل از یک محصول نرم‌افزاری را پشتیبانی کند. اپلیکیشن موبایل، معمولا به یک نرم‌افزار در پشت صحنه نیاز دارند. این نرم‌افزار روی وب سرورها – که در واقع کامپیوترهای قدرتمند متصل به شبکه اینترنت هستند – نصب می‌شوند. به این نرم افزار و زبان‌های برنامه نویسی مورد نیاز برای توسعه آن‌ها، اصطلاحا سمتِ سرور (Server side) می‌گوییم. C# یک زبان سمت سرور است.

مایکروسافت با خرید شرکتی به نام Xamarin قدمی بزرگ در مسیر رشد هر چه بیشتر استفاده از C# برداشت. Xamarin امکانی را فراهم کرده است که به سادگی می‌توان به کمک زبان C# برای دستگاه‌های اندرویدی و iOS اپلیکیشن تولید کرد. اگر کسی به شما گفت که هر چه باشد، اپ‌های زامارین مثل اپ‌هایی که با زبان اصلی آن پلتفرم ایجاد شده‌اند نمی‌شود، با خیال راحت به او بگویید که اشتباه می‌کند. اپ‌های تولید شده به کمک C# و زامارین می‌توانند دقیقا همان کارایی و زیبایی اپ‌های به اصطلاح Native برای اندروید یا iOS را داشته باشند.

برای محصولتان نیاز به یک وب‌سایت دارید؟ C# به کمک تکنولوژی ASP.Net این امکان را فراهم می‌کند که وب‌سایتی بسیار قدرتمند و در عین حال زیبا ایجاد کنید.

حتی می‌توان به کمک C# نرم‌افزارهای تحت ویندوز و macOS تولید کرد. راستش در چند نسخه اخیر ویندوز، مخصوصا Windows 10، بخش زیادی از خود این سیستم عامل به وسیله زبان C# نوشته شده است.

جمع بندی


C# یک زبان ساده و قدرتمند است. به کمک C# می‌توان برای پلتفرم‌های مختلف، از موبایل گرفته تا سرور‌ها، کد نوشت. C# شرکت مایکروسافت را پشت سر خود دارد، که این یعنی قرار نیست به این زودی از رده خارج شود. تعداد زیادی برنامه‌نویس در سراسر جهان با C# کد می‌نویسند. همین موضوع باعث می‌شود تقریبا اکثر اوقات به سادگی راه حل مشکلات خود را در اینترنت پیدا کنید، چون احتمالا حداقل یک نفر پیش از شما با آن مشکل روبرو شده است.

زبان C#، برای کسی که می‌خواهد تازه به دنیای نرم‌افزار وارد شود بسیار مناسب است. شما به دنبال یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی هستید؟ آیا در مورد انتخاب C# دو دل هستید؟ در بخش کامنت‌های همین مقاله لیداوب با من سوالاتتان را مطرح کنید.

زبان برنامه نویسی #c

زبان برنامه نویسی php

طراحی وب سایت به زبان PHP


طراحی وب سایت به زبان PHP آسان، قدرتمند و انعطاف پذیر است، در واقع این زبان از بدو پیدایش به گونه ای طراحی شده تا برنامه نویسی با آن به شکلی کاملاً راحت انجام پذیرد و از زمانی که ساختاری کاملاً شی گرا به خود گرفت در مقیاس بسیار گسترده ای در نرم افزارهای تحت وب مورد استفاده قرار گرفت. زبان برنامه نویسی PHP به شکل اعجاب انگیزی انعطاف پذیر بوده و به راحتی می توان آن را به هر کد جاوا یا HTMLی اضاف نمود، تنها با قرار دادن کد آن در بین تگ “<? Php” و “>?”. برخی از منتقدین بر این باورند که همین سادگی در کدنویسی یکی از علل عدم استفاده برنامه نویسان از این زبان می باشد اما من شدیداً با این موضوع مخالفم، بدین منظور مهم است که از ابتدا با این زبان به گونه ای صحیح آشنا شویم.

زیرساخت ها:


اولین قدم پیاده سازی زیرساخت ها برای کدنویسی است، آسان ترین راه برای آماده کردن این زیر ساخت، نرم افزار XAMPP می باشد که نسخه های مختلفی از آن برای اکثر سیستم عامل ها در دسترس می باشد، با نصب این نرم افزار تمام آنچه برای شروع کد نویسی با زبان PHP لازم دارید را بر روی کامپیوتر خود خواهید داشت. تنها کافی است دکمه start از بخش پنل کنترلی XAMPP در کنار گزینه Apache و Mysql را زده تا نرم افزار آماده ی پردازش کدهای نوشته شده توسط شما شود، شما می توانید فایل های خود را با پسوند .php در پوشه htdocs در محلی که XAMPP را نصب کرده اید قرارداده و با اجرای آدرس localhost در مرورگر آنها را مشاهده و مورد بررسی قرار دهید.

تنها راه برای اینکه بدانید که چگونه این فرآیند صورت می پذیرد این است که همین حالا دست به کار شوید و خودتان انجام دهید، اگر تاکنون XAMPP  را نصب نکرده اید همین حالا آن را دانلود و نصب نمایید، بعد از شروع به کار Apache (قلب نرم افزار XAMPP می باشد که باعث تبدیل سیستم شما به یک وب سرور میگردد) قالباً از مسیر C:\xampp\htdocs در ویندوز به پوشه اصلی وارد شوید، یک فایل متنی جدید باز کنید و با یکی از نرم افزارهای ویرایشگر متن (به جز نرم افزار word ) متن زیر را در آن بنویسید:

<?PHP

echo “Hello PHPro”;

?>

این فایل را در پوشه مذکور به اسم hello با پسوند php ذخیره نموده و سپس آن را به آدرس “localhost/hello.php” در مرورگرتان باز نمایید، کلمه Hello PHPro نمایش داده خواهد شد، ساده بود؟ اگر اینطور فکر نمیکنید بهتر است به برنامه نویسی با زبان C++ رجوع کنید تا خودتان تجدید نظر نمایید.

نرم افزار کد نویسی:


قدم بعدی نصب یک نرم افزار جهت کدنویسی درآن است ، ابتدا یک نکته بگویم که هیچگاه از نرم افزار word برای کدنویسی استفاده ننمایید چرا که این نرم افزار یک سری مقادیر پنهان را در فایل شما ذخیره می نماید که برای کامپایلر زبان مفهوم نمی باشد، من از نرم افزارهای مختلفی جهت کدنویسی استفاده کردم اما برای شروع نرم افزار Notepad++ در اولویت می باشد.

نام گزاری فایل ها:


تمامی فایل های HTMLی که می نویسید باید پسوند .php داشته باشند، اگر می خواهید در وب سایتتان از header،footer و یا حتی منوی یکسان در چندین صفحه استفاده نمایید میبایست آنها را در یک فایل جداگانه ذخیره نمایید و سپس با یک تگ include آن فایل را در هر کجای صفحه که مایلید فراخوانی کنید، بدین صورت هیچگاه نیازی به بازنویسی یا copy/paste کردن کدهای تکراری نخواهید داشت و کار به شکل سریعتری پیش خواهد رفت.

چارچوب اصولی:


استفاده از یک چارچوب خاص و از پیش تعریف شده بسیار الزامی است و چه بهتر که این چارچوب خاص، یک سیستم مدیریت محتوا باشد، در این مرحله از شروع کار خیلی ها با عدم قرار گرفتن در یک چارچوب و اصول صحیح به بیراهه خواهند رفت و پروژه از همان شروع با شکست روبرو خواهد شد پس کمی به خود سختی دهید اما نتیجه ای درست، سریع و قالب دار برای خود رقم زنید. برای شروع کار با سیستم های مدیریت محتوا wordpress را به شما پیشنهاد میدهم و برای استفاده از یک چارچوب از پیش تعریف شده می توانید از CakePHP استفاده نمایید، سیستم های خوب دیگری هم مثل zend و joomla در دسترس شما هستند، تفاوت عمده بین سیستم های مدیریت محتوا و چارچوب های از پیش تعریف شده در بخش مدیریتی سیستم های مدیریت محتواست که قابلیت هایی همچون اضافه نمودن محتوا را به شما می دهند البته که تفاوت های دیگری نیز وجود دارد اما در نگاه اول این عمده تفاوت بین این دو می باشد، برای کسی که تازه با PHP آشنا شده بسیار مهم است که از یک چارچوب خاص پیروی کند، برای ورود به بازار کاری در این زمینه این تنها کافی نیست که شما بتوانید کدهای Header خود را در تمام صفحات با کد PHP فراخوانی کنید، به شما توصیه میکنم از یک چارچوب از پیش تعریف شده مثل یک عصا استفاده کنید تا در این زمینه خوب به قدرت برسید، آنگاه این عصا را رها کرده و برپایه قدرت خود پیشروی کنید.

زبان برنامه نویسی php

پایتون از جمله زبان‌های برنامه‌نویسی قدرتمندی است که در زمینه علم داده‌ها، یادگیری ماشینی، خودکارسازی سامانه‌ها، توسعه وب، واسط‌های برنامه‌نویسی و… به کار گرفته می‌شود. اما سؤالی که بسیاری از کاربران و به‌ویژه برنامه‌نویسان مبتدی مطرح می‌کنند این است که اساساً پایتون چیست و آیا ارزش آن‌ را دارد تا وقت خود را روی یادگیری این زبان سرمایه‌گذاری کنیم؟ در این مقاله به‌شکل ساده‌ای به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

شاید بتوانیم این ‌گونه بیان کنیم که پایتون در مقایسه با زبان‌های بزرگ یک زبان نسبتاً جدید به شمار می‌رود. این زبان برنامه‌نویسی در سال ۱۹۹۱ به دنیای برنامه‌نویسی وارد شد. از همان ابتدا، پایتون به‌منظور پر کردن شکاف‌های موجود در دنیای برنامه‌نویسی و ارائه راهکاری به‌منظور نوشتن اسکریپت‌هایی که فرآیند انجام یکسری از کارهای روتین‌ خسته‌کننده را به ‌طور خودکار اجرا کنند یا ساخت یک نمونه اولیه از برنامه‌های کاربردی که در یک یا چند زبان دیگر پیاده‌سازی شوند، مورد استفاده قرار گرفت. با این حال در چند سال گذشته، پایتون به یکی از ابزارهای تراز اول در زمینه توسعه برنامه‌های کاربردی، مدیریت زیرساخت‌ها و تحلیل داده‌ها تبدیل شده است. امروزه پایتون در زمینه توسعه برنامه‌های کاربردی تحت وب و مدیریت سیستم‌ها و تجزیه و تحلیل بزرگ داده‌ها که رشد انفجاری به خود گرفته‌اند و همچنین هوش مصنوعی به یکی از بازیگران اصلی دنیای فناوری تبدیل شده است. پایتون این موفقیت چشم‌گیر و کاربرد گسترده را مدیون یکسری ویژگی‌های ارزشمندی است که هم در اختیار توسعه‌دهندگان حرفه‌ای و هم در اختیار توسعه‌دهندگان تازه‌کار قرار داده است. از جمله این ویژگی‌ها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

پایتون به‌شکل گسترده‌ای به کار گرفته شده و پشتیبانی می‌شود


پایتون دو ویژگی یک زبان خوب یعنی محبوبیت و کاربرد گسترده را توأمان با یکدیگر در اختیار دارد. کافی است به آمارهای منتشر شده از سوی منابع معتبری همچون Tiobe و پروژه‌هایی که روی سایت گیت‌هاب قرار گرفته و با پایتون نوشته شده‌اند نگاهی داشته باشید تا متوجه شوید این زبان تا چه اندازه نزد طراحان محبوب است.
برنامه‌های نوشته شده با پایتون روی سیستم‌ عامل‌ها و سکو‌های اصلی و سیستم ‌عامل‌های خاص‌تر به‌خوبی اجرا می‌شوند. بخش اعظمی از کتابخانه‌های بزرگ و سرویس‌های مبتنی بر API به اشکال مختلفی پیوندهای مرتبط با پایتون را در خود جای داده‌اند، به ‌طوری که به پایتون اجازه داده‌اند از طریق واسط‌ها با این سرویس‌ها ارتباط برقرار یا به‌طور مستقیم از کتابخانه‌ها استفاده کند. در حالی که پایتون را در گروه سریع‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی نمی‌توان قرار داد و شاید کند بودن نقطه ضعف اصلی این زبان به شمار می‌رود، اما در مقابل تطبیق‌پذیری بسیار بالایی دارد.
پایتون زبانی نیست که برای انجام کارهای عادی و پیش پا افتاده مورد استفاده قرار گیرد. از این زبان به‌منظور ساخت برنامه‌های کاملاً حرفه‌ای با کیفیت بالا، برنامه‌های مستقل و سرویس‌های وب می‌توان استفاده کرد. اسکریپت‌هایی که با این زبان نوشته می‌شوند، به‌سادگی قادرند فرآیندهای بزرگی را مدیریت و خودکارسازی کنند.

از پایتون در ارتباط با برنامه‌نویسی‌های عادی و رایج نیز می‌توان استفاده کرد


طراحان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار این توانایی را دارند تا هر دو گروه برنامه‌های کنسولی و گرافیکی را با پایتون ایجاد و آن‌ها را به‌شکل خوداجرا مستقر کنند. پایتون به طور ذاتی این توانایی را ندارد تا یک فایل‌ باینری مستقل را از یک اسکریپت‌ ایجاد کند. اما پکیج‌های ثالثی شبیه به cx_Freeze یا PyInstaller این کاستی پایتون را جبران کرده‌اند.

اصطلاح Metaprogramming به‌معنای نوشتن برنامه‌ای است که قادر است فرآیندهای خواندن، تحلیل و ساخت سایر برنامه‌ها و حتی خود را در زمان اجرا مدیریت کند. در زبان پایتون هرچیز همچون ماژول‌های پایتون و حتی خود کتابخانه‌ها به‌عنوان یک شی در نظر گرفته می‌شوند. این رویکرد به پایتون اجازه می‌دهد به‌شکل کارآمدتری کدها را تولید کند. در نتیجه امکان ساخت برنامه‌هایی که قادر باشند توابع خود را دستکاری کنند و نوعی فرآیند توسعه را امکان‌پذیر سازند، در پایتون وجود دارد. رویکردی که پیاده‌سازی آن در زبان‌های دیگر کار بسیار مشکل و در بعضی موارد غیرممکن است.

پایتون یک زبان چسبنده است


کدهای پایتون خاصیت چسبندگی دارند، به‌ طوری که در بعضی موارد از زبان پایتون به‌عنوان یک زبان چسبنده (Glue language) نام برده می‌شود. زبان پرل نیز چنین ویژگی را دارد. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد کدهای متفاوت را به یکدیگر وصل کنید. (به طور معمول کتابخانه‌هایی با رابط‌های زبان سی) از این تکنیک در زمینه علم داده‌ها و یادگیری ماشینی استفاده می‌شود.

زبان برنامه نویسی python

محتوای تاگل در این قسمت قرار میگیرد ، بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن تغییر کنید

زبان برنامه نویسی Matlab

محتوای تاگل در این قسمت قرار میگیرد ، بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن تغییر کنید

زبان برنامه نویسی jQRy

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *